Na Slovensku v nedeľu (17.10) pribudlo 553 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 3 162 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 437 938 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.
Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 733 576 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 964 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 854, pribudlo 8 obetí. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb o 170, momentálne ich je 2 482 655.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji, kde potvrdili 181 prípadov. V Žilinskom kraji pribudlo 135 pozitívne testovaných, v Košickom 70 a v Bratislavskom 54. Trenčiansky kraj zaznamenal 46 nových prípadov, Nitriansky 36, Banskobystrický 26 a Trnavský päť.
Na Slovensku sa za uplynulý deň vykonalo 11 640 antigénových testov, z ktorých pribudlo 424 pozitívnych prípadov. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia viac ako 76 percent, v prípade PCR testov to bolo takmer 78 percent, uvádza hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Nerovnomerná distribúcia vakcín proti covidu vedie k novým variantom
Nerovnomerná distribúcia vakcín proti koronavírusu vedie k vzniku nových variantov vírusu SARS-CoV-2 a k spomaľovaniu svetovej ekonomiky. V pondelok to vyhlásil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres, informovala agentúra TASS.
„Nerovnomernosť v očkovaní dáva možnosť vzniku a šíreniu variantom COVID-19. Svet je tak odsúdený na väčší počet úmrtí a predlžujúce sa spomaľovanie ekonomiky,“ píše sa v príspevku Guterresa na sociálnej sieti Twitter. Podľa Guterresa „bez koordinovaného a spravodlivého prístupu nie je možné trvalo znížiť počet prípadov v žiadnej krajine“.
Guterres spolu s generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosom Adhanomom Ghebreyesusom predstavili začiatkom októbra stratégiu na dosiahnutie globálnej zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 do polovice roka 2022. Stratégia predvída vakcináciu 40 percent obyvateľstva v každej krajine sveta do konca roka 2021 a 70 percent populácie do polovice budúceho roka. K tomu, aby svet tento cieľ dosiahol, je pritom potrebné vyrobiť najmenej 11 miliárd dávok vakcín proti koronavírusu.
V tejto súvislosti Tedros poukázal na „desivú nerovnosť“ v globálnej distribúcii vakcín proti koronavírusu, keď bohatšie krajiny doposiaľ spotrebovali až 75 percent všetkých vyrobených očkovacích látok. Krajiny s nízkym príjmom pritom dostali len menej než jedno percento zo svetovej produkcie vakcín proti koronavírusu.
Nahlásiť chybu v článku