Foto: Pixabay.com

Podivný vesmírny objekt obiehajúci našu planétu bol objavený 17. septembra 2020.

Astronómovia si prvýkrát všimli objekt, ktorý je teraz známy ako 2020 SO, vlani v septembri. Pozorovania jeho obežnej dráhy rýchlo odhalili, že nízka rýchlosť aj trajektória sú neobvyklé. Ukázalo sa, že Zem tento objekt dočasne zachytí ako svoj satelit. A to sa aj stalo.

Článok pokračuje pod videom ↓

2020 SO obieha okolo Zeme od 8. novembra, informuje web earthsky.org.

Foto: NASA/JPL-Caltech

Aký je jeho pôvod?

Všetci vieme, že naša modrá planéta má iba jeden Mesiac, tak čo je potom 2020 SO? 1. decembra NASA dokázala potvrdiť, že objekt je pozostatkom raketového zosilňovača vyššieho stupňa z nešťastnej misie NASA Surveyor 2 z roku 1966 na Mesiac.

Táto podporná časť motora má za úlohu pomôcť pri vynesení rakety do nižšej obežnej dráhy a keď sa jej minie palivo, spadne naspäť na Zem.

Objekt, ktorý v septembri objavili astronómovia hľadajúci asteroidy blízke Zemi z prieskumného teleskopu Pan-STARRS1 na havajskom ostrove Maui, sa však späť na Zem nedostal. Začal obiehať našu planétu a tým vzbudil záujem planetárnej vedeckej komunity. Študovali ho observatóriá po celom svete.

Ďalšia analýza obežnej dráhy 2020 SO odhalila, že sa objekt počas desaťročí niekoľkokrát priblížil k Zemi. Napríklad v roku 1966 sa priblížil natoľko, až sa začalo predpokladať, že by mohol pochádzať zo Zeme a že bol vytvorený ľudskou rukou.

Jeho zemský pôvod nakoniec potvrdil Paul Chodas, riaditeľ NASA centra pre objekty blízke Zemi (CNEOS – Center for Near-Earth Object Studies). Správne predpokladal, že objekt 2020 SO bol kedysi súčasťou bezpilotnej kozmickej lode Surveyor 2, ktorá mala mäkko pristáť na Mesiaci. Namiesto toho tam v roku 1966 narazila.

Najbližšie sa takzvaný Mini-Mesiac 2020 SO priblížil k Zemi 1. decembra minulého roku a posledné priblíženie k Zemi sa uskutoční dnes, 2. februára 2021 vo vzdialenosti zhruba 220 000 kilometrov od Zeme.

Keďže takzvané Mini-Mesiace sú malé satelity, ktoré obiehajú okolo Zeme iba krátko, astronómovia predpokladajú, že najneskôr v marci 2021, by sa mal objekt 2020 SO vymaniť spod gravitácie našej Zeme a ďalej sa vydá na obežnú dráhu okolo Slnka, potvrdzuje earthsky.org.

Foto: NASA/JPL-Caltech

Nie je to prvýkrát, čo Zem zachytila ​​Mini-Mesiac

Vesmír je preplnený malými asteroidmi. Raz za čas je jedna z týchto vesmírnych hornín dočasne zachytená gravitáciou našej planéty a po čase je opäť vyhodená spať do slnečnej sústavy.

Dva potvrdené Mini-Mesiace sú 2006 RH120 (na obežnej dráhe Zeme v rokoch 2006 až 2007) a 2020 CD3 (na našej obežnej dráhe v rokoch 2018 až 2020).

Avšak nie vo všetkých prípadoch obiehajú Zem iba vesmírne horniny. Ďalším malým objektom, ktorý sa pôvodne považoval za asteroid, bol WT1190F. Ten sa k Zemi priblížil v roku 2015.

Jeho trajektória naznačovala, že sa chystá preniknúť až do zemskej atmosféry blízko Srí Lanky v Indickom oceáne a zistilo sa, že objektom môže byť súčasť kozmickej lode alebo časť použitej rakety, píše ďalej earthsky.org.

Rozlúčka s 2020 SO

Mini-Mesiac 2020 SO bude mať aj svoju oficiálnu rozlúčku. Projekt Virtuálny ďalekohľad v Ríme usporiada online rozlúčku s objektom dnes v noci 2. februára za pomoci robotických teleskopov nachádzajúcich sa v strednom Taliansku.

Online večerom bude sprevádzať taliansky astrofyzik Gianluca Masi. Prenos sa dá spustiť na web stránke virtualtelescope.eu

Uložiť článok

Najnovšie články