Foto: Twitter/ Maryland DNR

Úbohý medveď sa zasekol hlavou v plastovej nádobe a strávil tak celé tri dni.

Našťastie, našlo sa zopár dobrých ľudí, ktorí sa rozhodli, že medveďovi pomôžu. Nebolo to však také jednoduché, museli ho najprv odchytiť, podať mu liek na upokojenie a prísť na to, ako odstrániť plastovú nádobu bez toho, aby mu ublížili. Našťastie, všetko dobre dopadlo a medveďa sa podarilo zachrániť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na záchrane medveďa sa podieľali rôzne marylandské úrady po tom, čo v priebehu troch dní dostali upozornenia od viacerých ľudí, ktorí uväzneného medveďa zahliadli. Napokon sa im však podarilo uspieť, hlavu mu z plastovej nádoby vyslobodili a medveď sa mohol slobodne vrátiť späť do prírody, kde ho už netrpezlivo čakala jeho rodinka.

V blízkosti miesta, kde sa záchranná akcia odohrávala, sa práve konal každoročný jesenný festival Autumn Glory Festival, prizeralo sa jej preto množstvo zvedavcov. Našťastie, samec medveďa ešte nebol dospelý a vážil menej ako 50 kilogramov. Ako sa vlastne medveďovi podarilo v plastovej nádobe uviaznuť, nie je jasné, isté však je, že podobných prípadov pribúda každý rok čoraz viac. Ľudia sú totiž menej ohľaduplní a nechávajú po sebe v lesoch čoraz viac odpadkov.

Paul Peditto, ktorý stojí na čele Wildlife and Heritage Service agency sa neskôr pre Cumberland Times-News k udalosti vyjadril, že je na svojich zamestnancov nesmierne hrdý, pretože situáciu, ktorá sa odohrávala tak blízko päťdňového festivalu a veľkého množstva ľudí, zvládli podľa neho skutočne bravúrne. Radosť z úspešnej záchrannej akcie však nemal len Peditto, vyslobodeniu medveďa sa tešili aj prizerajúci sa návštevníci spomínaného festivalu. Veď niečo také sa nevidí len tak, každý deň. Ak by sa medveďa vyslobodiť nepodarilo, čoskoro by bol zahynul na následky dehydratácie.

Odhaduje sa, že v Severnej Amerike žije približne 600 000 kusov medveďa druhu baribal, teda medveďa čierneho, pričom je možné na nich natrafiť až v 40 amerických štátoch. Medvede čierne sú veľmi prispôsobivé stvorenia a už desaťročia žijú takmer v každej zalesnenej oblasti Ameriky. V posledných rokoch však bolo nutné zaviesť opatrenia tak, aby medvede nechodili príliš blízko k ľudským obydliam. Už totiž nie sú tak plaché, ako kedysi a v odpadkoch, či zamknutých autách sliedia za potravou.

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že populácia medveďa čierneho nie je ohrozená, opak je pravdou. Aj medveď čierny sa už ocitol na zozname ohrozených druhov zvierat.

independent
Uložiť článok

Najnovšie články