Slovensko ukrýva v cestovnom ruchu obrovský potenciál. Aj keď o tom všetci vieme a často to radi prízvukujeme Slovensko čaká ešte veľmi dlhá k tomu, aby dokázala tento potenciál pretaviť aj do reálneho prínosu jednotlivým regiónom. O krásach našej krajiny vieme my Slováci veľa. Čo o nás ale hovoria zahraniční turisti a trevel blogeri?
Je zrejmé, že v odporúčaniach zahraničných turistov budeme poväčšine nachádzať tie najznámejšie lokality cestovného ruchu Slovenska. Len málokto z návštevníkov objaví tajné a málo známe miesta, ktoré často nepoznajú ani domáci. Je však zaujímavé pozrieť sa na najkrajšie prírodné a historické pamiatky Slovenska aj z pohľadu zahraničných travel blogerov.
#HeartMyBackpack
„Počas turistiky vo Vysokých Tatrách, som objavila svoje šťastné miesto.“
Čo to o Slovensku píše na svojom travel blogu aj Nórka Silvia. Konkrétne opisuje svoje zážitky z našich veľhôr a to veľmi pozitívne. Silvia vo svojom blogu píše, že na Tatry sa tešila až tak veľmi, že si pre ne rezervovala až štyri noci, čo za niekoľko mesiacov cestovania urobila len v Mjanmarsku. Zo všetkých trekov v Tatrách Silviu najviac oslovila turistika k Zelenému plesu, kde ju okrem krásnych pohľadov prekvapili aj lyžiari na svahu z Lomnického sedla a teda priamo pod jedným z najvyšších vrcholov Tatier. Píše tiež, že každému, kto by sa pýtal na radu, odporučí práve túto tatranskú turistiku.
#WanderingEarl
„Bratislava – Skvelé malé mesto!“
O Bratislave sa v našich zemepisných šírkach často hovorí ako o metropole Slovenska. S viac ako 450-tisíc obyvateľmi a mnohými „cp-čkármi“ veľkosťou skutočne výrazne prevyšuje všetky ďalšie slovenské mestá. Čo však vidí turista, ktorý Bratislavu navštívi povedzme zo Spojených štátov amerických? Cestovateľ Earl vidí skvelé malé, dokonca veľmi malé mesto. Vo svojom blogu okrem historických krás Bratislavy vyzdvihuje aj skvelé a najmä lacné pivo, okolie Bratislavy plné zelene a výbornú polohu mesta s relatívnou blízkosťou k Viedni, Budapešti a českým hraniciam. Earl ale píše aj o tom, že by si nevedel predstaviť život v Bratislave práve pre jej tichosť. V porovnaní so svetovými metropolami však iní môžu práve tento faktor brať ako veľkú výhodu.
#Tim Leffel
„Najlepšie zachované historické centrum, o ktorom ste nikdy nepočuli.“
Kým väčšina zahraničných turistov mieri práve do Bratislavy, Tim Leffel, americký cestovateľ, spisovateľ a autor knihy The World’s Cheapest Destinations (Najlacnejšie destinácie sveta, pozn. red.), vyzdvihuje so svojich príspevkoch často metropolu východu. Košice označuje za mesto, s najlepšie zachovaným a najkrajším historickým centrom, o ktorom ste nikdy predtým nepočuli. Spomína aj vynikajúce tokajské víno zo slovenskej strany oblasti, prielom Dunajca, ktorý opisuje ako nezabudnuteľný zážitok, či oltár majstra Pavla z Levoče, ktorý je podľa jeho slov slovenským nárokom na celosvetovú slávu.
#Kami
„Na všetkých miestach som bola niekoľkokrát a na všetky sa opäť vrátim.“
Z Poľska to na Slovensko nie je ďaleko, naša krajina je pre severných susedov dostupná a často aj veľmi lákavá. Travel blogerka Kami vo svojom príspevku píše, že na Slovensku bola niekoľkokrát a určite sa sem vždy bude vracať. Podobne ako Timovi Leffelovi aj jej namiesto Bratislavy učarovali skôr Košice. Láka ju najmä nádherná Hlavná ulica a architektúra v podobe gotiky, renesancie, baroku a art-moderny, ktorá odzrkadľuje bohatú históriu mesta. Okrem Košíc však turistov láka aj na tatranskú zubačku, ktorou jazda uprostred zimy ponúka nádherné pohľady na miestnu krajinu. Vo svojom príspevku spomína aj Bardejovské námestie či Banskú Štiavnicu, do ktorej sa zamilovala počas trojdňovej návštevy.
#IanAndWendy
„Hlavné mesto nezodpovedá kráse zvyšku krajiny.“
Pôvodom z Kanady, spojili Ian a Wendy návštevu Slovenska spolu so spoznávaním Rakúska. O Bratislave hovoria ako o hlavnom meste, ktoré síce neodzrkadľuje krásu zvyšku krajiny, no i tak si tam užili niekoľko skvelých dní. Prvé miesto, ktoré navštívili na Slovensku po Bratislave boli Čičmany. Miestnu ľudovú architektúru s tradičnými bielymi vzormi na historických dreveniciach nikde inde na svete ešte nevideli. A ani neuvidia! Patrí medzi mnohé klenoty, ktoré svetu ponúka jedine Slovensko.
#Aileen Adalid
„Sú to klenoty, ktoré dúfam, čoskoro objavia aj mnohí ďalší.“
Aileen Adalid, mladá Filipínka, ktorá sa ako digitálny nomád živí od svojich 21 rokov, toho na Slovensku neprecestovala mnoho. Navštívila však dve miesta našej krajiny, ktoré opisuje ako klenoty. Prvou z nich bol Oravský Podzámok s jedným z najkrajších hradov Slovenska. Ako píše vo svojom blogu, Oravu navštívila deň po výdatnej snehovej nádielke, ktorá vytvorila veľkolepú scenériu. Druhou lokalitou bola pamiatková rezervácia Vlkolínec, ktorú opisuje síce ako malú, no čarovnú a históriou nasiaknutú destináciu.
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku