Reprofoto: Interez.sk

Moderné autá majú rad systémov na rozpoznanie poruchy.

Boli časy, keď ste museli mať uši nastražené, aby ste spoznali, že autu niečo chýba. Iba správne vycvičený sluch dokázal rozoznať všetky problémy, ktoré veštilo nepríjemné cinkanie, cvakanie, klepanie či chrčanie v bežných zvukoch motora. Navyše ste potrebovali dostatok technických znalostí, aby ste zdroj a príčinu problému odhalili. Dnes však už vďaka elektronike tento problém úplne odpadá.

Článok pokračuje pod videom ↓

Moderné autá sa dokážu vyšetriť samé a upozorniť tak vodiča na prípadný problém skôr, než bude musieť bezmocne zastaviť na krajnici a volať odťahovú službu. Varovné kontrolky má každý dôležitý systém, takže ani kvôli kontrole svietenia svetiel, či stierania stieračov nemusí vodič obiehať auto a kontrolovať stav. Varovné kontrolky v aute možno rozdeliť do troch farebných škál – červené, oranžové a zelené, resp. zelené a modré.

Červené kontrolky

Prvé menované, červené, sú najdôležitejšie. „Červená kontrolka vždy signalizuje vážny problém, ktorý treba ihneď vyriešiť. Niekedy ide o akútne situácie, pri ktorých je lepšie auto okamžite zastaviť a privolať odborníka. Inak sa vystavíte riziku, že auto ostane nepojazdné, či dôjde k trvalému poškodeniu niektorého z dielov,“ upozorňuje Robert Hukel, vedúci popredajných služieb v ŠKODA AUTO Slovensko.

Oranžové kontrolky

Oranžové signalizujú istý druh požiadavky, resp. potreby auta. Najčastejšie ide napríklad o doplnenie kvapaliny, dofúkanie pneumatiky, prípadne automobil upozorňuje na vychýlenie funkcie od normálu (napr. iný režim stabilizačného systému). „Aj oranžovým kontrolkám treba venovať náležitú pozornosť. Už len fakt, že nie je k dispozícii kvapalina do ostrekovačov môže pri silne znečistenom čelnom skle výrazne zvýšiť riziko dopravnej nehody. Pokiaľ odignorujete kontrolku doplniť AdBlue a kvapalina sa minie, auto vám neumožní naštartovať motor, “ dopĺňa Robert Hukel.

Zelené a modré kontrolky

Zelené a modré kontrolky sú informačné a informujú vodiča o chode automobilu a aktívnych funkciách (tempomat, svetlomety a podobne).

Aby ste sa v jednotlivých kontrolkách vyznali, ŠKODA pripravila zoznam najdôležitejších upozornení spolu s ich vysvetlivkami.

Foto: Skoda auto

Všetky kontrolky, ako aj ich význam, nájde majiteľ každého vozidla v Návode na obsluhu, ktorý dostal k vozidlu a zvyčajne sa nachádza v odkladacom priestore pred spolujazdcom.

Uložiť článok

Najnovšie články