Foto: Interez.sk

Väčšina bežných ľudí pri nákupe nebude vážiť, či skutočná hmotnosť produktu zodpovedá číslu na obale.

Pri nakupovaní máme všetky informácie o potravine priamo pred očami.

Článok pokračuje pod videom ↓

To však nemusí znamenať, že sa v informáciách o výrobkoch skutočne dokážeme orientovať. Hoci strašidelný zoznam umelých sladidiel a konzervantov v jedle, či chemických látok v kozmetike na obale uvedený je, často ho nájdeme pod zdanlivo nezmyselným radom písmena a niekoľkých čísel. To však nie je jediné využitie, čo toto písmeno na výrobkoch má.

Skutočná gramáž nemusí byť taká, ako je uvedené na obale

Podobné využitie písmena e nájdeme okrem takzvaných E-čok aj pri gramáži balených potravín. Ak ste si ho dodnes nevšimli a ste v Európskej únii, takmer s istotou ho objavíte na hocijakom balíčku čipsov, ryže či iného baleného tovaru. Hľadať musíte písmeno vedľa gramáže, pričom je uvedená napríklad ako „℮ 350g“ či „350 g ℮“.

Foto: Interez.sk

Práve toto osudné písmeno môže stáť za tým, že nie je právne postihnuteľné, ak je skutočná váha výrobku menšia alebo väčšia, než nám hovorí údaj na obale.

Podľa legislatívy Európskej únie totiž musí mať každý balený výrobok za gramážou písmeno, ktoré musí byť „aspoň 3 mm vysoké, ľahko čitateľné a viditeľné za normálnych podmienok prezentácie a musí byť uvedené v rovnakom zornom poli, ako je označenie menovitého množstva“.

Takto označený výrobok je potom aj napriek váhovému rozdielu produktu považovaný za zabalený v súlade s požiadavkami Európskej únie o priemernej hmotnosti.

Ako dodáva Wiki Skripta, výrobca sa tak právne zaručuje, že „záporná odchýlka od deklarovaného množstva (menší obsah, ako je uvedené) je minimalizovaná a podlieha kontrole.“ 

Uložiť článok

Najnovšie články