foto: Unsplash

Včely sú pre prežitie ľudstva nevyhnutné.

Už niekoľko desaťročí je známy fakt, že ľudia bez včiel neprežijú. Napriek tomu však toho o včelách vieme pomerne málo. Väčšina ľudí vie, že žijú v úľoch a vyrábajú med. Čo všetko viete o včelách vy?

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak vás test zaujal, vyskúšajte aj ďalšie zo sekcie kvízov.

Ako sa volá včelí samček?

Foto: pixabay

Včelí samček sa volá trúd. Ich počet v úli sa mení v závislosti od obdobia. Žijú približne pol roka a ich úlohou je oplodniť včeliu matku.

Ako rýchlo dokáže včela letieť?

Foto: pixabay

Včela je v lietaní skutočný profík, dokáže letieť až rýchlosťou 20 až 25 kilometrov za hodinu. Za jedinú sekundu pritom pohne krídlami v priemere až dvestokrát.

Koľko jedincov žije v jednom spoločenstve?

Foto: pixabay

V jednom spoločenstve žije približne 40 000 až 70 000 včiel. Spoločenstvo včiel, teda včelstvo pozostáva z kráľovnej (včelia matka), robotníc a trúdov.

Ako sa volá včelí jed?

Foto: pixabay

Včelí jed sa volá apitoxín. Tvorí sa v jedotvornej žľaze robotníc (výnimočne ho produkujú aj včelie matky) a využíva sa v tzv. apiterapii. Pri správnej aplikácii má pozitívny vplyv na nervový systém človeka, ale aj na pečeň či kosti.

Ako dlho žije včelia robotnica?

Foto: pixabay

Včelia robotnica žije pomerne krátko, v priemere len 6 až 8 týždňov. Včelia kráľovná však žije omnoho dlhšie, v priemere 2 až 3 roky, zriedkavo sa však dožije aj 5 rokov.

Koľko medu za svoj život vyprodukuje jedna včela?

Aj keď sa možno zdá, že jedna včela vyprodukuje kvantá medu, opak je pravdou. Za svoj život vyprodukuje jedna včela približne 1/12 čajovej lyžičky medu.

Koľko kvetov včela "navštívi" počas jediného výletu z úľa?

Foto: pixabay

Nie nadarmo sa hovorí, že je niekto usilovný ako včielka. Počas jediného výletu z úľa totiž včela stihne "navštíviť" v priemere 50 až 100 kvetov.

Po akom čase sa pokazí kvapalný med?

Foto: pixabay

Kvapalný med sa nepokazí nikdy. Procesom osmózy ničí baktérie a neprežijú v ňom ani kvasinky.

Koľko druhov včiel žije na Slovensku?

Foto: pixabay

Aj keď najznámejšia je včela medonosná, okrem nej žije na Slovensku približne 650 ďalších druhov včiel.

Koľko spánku potrebuje včela pre svoje prežitie?

Foto: unsplash

Včely sú miniatúrni superhrdinovia. Ku svojmu prežitiu spánok nepotrebujú. Včely sú po celý čas pri plnom vedomí, počas noci však ostávajú nehybné, aby si uchovali energiu na ďalší deň a mohli vyletieť s prvými slnečnými lúčmi.

Uložiť článok

Najnovšie články