Foto: unsplash

Tradícia tetovania siaha poriadne ďaleko.

Ľudia svoju pokožku zdobili rôznymi spôsobmi od nepamäti. Kedysi slúžila na odlišovanie sociálnych skupín, ako akési zaklínadlo, ktoré malo človeku pomôcť zbaviť sa bolesti a dnes ho nosíme najmä z estetických dôvodov. Je jednoduché nechať si tetovanie urobiť, len málokto však zvládne odpovedať na všetky otázky o tetovaní na 100%.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak vás kvíz zaujal, vyskúšajte si aj ďalšie v sekcii kvízov na našej stránke.

Kedy bolo vyhotovené najstaršie tetovanie, aké bolo nájdené na ľudskom tele?

Foto: unsplash

Iste ste už počuli o Ötzim. Je to mimoriadne dobre zachovaná múmia, ktorú sa podarilo objaviť ešte v roku 1991. Odhaduje sa, že Ötzi žil približne pred 3 300 rokmi pred Kristom a práve na jeho tele sa nachádza najstaršie známe tetovanie pozostávajúce zo série jednoduchých čiar a bodov.

Kedy vznikol prvý elektrický tetovací strojček?

Foto: unsplash

Existuje niekoľko metód tetovania, no najčastejšie sa dnes tetovania robia za pomoci elektrického tetovacieho strojčeka. Jeho vynálezcom je Samuel O’Reilly a prvý taký strojček bol vyrobený v roku 1891.

Ak tetuje tetovač elektrickým strojčekom, koľkokrát prenikne ihla do pokožky v priebehu jednej minúty?

Foto: unsplash

Tetovanie vie byť v závislosti od miesta tetovanie poriadne bolestivé, a to preto, lebo vás niekto opakovane bodá do pokožky ihlou. Ihla zvyčajne prenikne do hĺbky jedného milimetra a vašu kožu prepichne 50 až 3 000 krát za minútu.

Ako sa volá najpotetovanejší muž na svete?

Foto: wikipedia

Držiteľom svetového rekordu je muž menom Gregory Paul McLaren, ktorý si hovorí aj Lucky Diamond Rich. Tetovania pokrývajú 99,9% jeho tela, vrátane úst, uší a očných viečok.

V ktorých krajinách je tetovanie ešte aj dnes ilegálne?

Foto: unsplash

Aj keď u nás je už dnes tetovanie pomerne bežnou súčasťou kultúry, nie v každej krajine sa k takémuto spôsobu zdobenia tela ľudia stavajú otvorene. V niektorých krajinách je dokonca tetovanie, napríklad v Turecku, v Iráne či v Spojených arabských emirátoch.

Ktorý je najpotetovanejší národ na svete?

Foto: unsplash

Najviac potetovaným národom sú Novozélanďania, a to najmä vďaka maorskej tradícii tetovania, ktorá pretrváva do dnešného dňa.

Ktorá farba sa pri laserovom zákroku na odstránenie tetovania odstraňuje najľahšie?

Foto: unsplash

Nejeden človek si po čase uvedomí, že sa mu tetovanie nepáči a rozhodne sa pre jeho odstránenie. Jednou z metód na odstránenie tetovania je laser a najľahšie sa odstraňuje čierna farba. Najťažšie miznú z kože žltá a zelená farba.

Aký je najpopulárnejší motív, ktorý si ľudia nechávajú tetovať?

Foto: unsplash

Pokiaľ ide o tetovania, ľudia vedia byť mimoriadne kreatívni, niektoré vzory sa však opakujú. Najčastejšie tetovaným motívom je však anjel a v tesnom závese za anjelmi sú srdiečka.

Prečo Rimania tetovali niektorým ľuďom na telo slovo "fug"?

Foto: unsplash

Rimania sa naučili tetovať od Grékov a tí sa to zas naučili od Peržanov. V tom čase tetovanie neslúžilo ako ozdoba tela, ale skôr na označovanie zločincov a otrokov. Napríklad, Rimania tetovali niektorým otrokom na čelo slovko "fug", čo bola skratka od slova "fugitive", teda utečenec.

Ako sa volá tradičné tetovanie, ktoré si nechávajú robiť muži na ostrove Samoa?

Foto: wikipedia

Na ostrove Samoa si muži nechávajú robiť tradičné tetovanie, ktoré siaha približne od polovice trupu po kolená. Tetovanie sa volá Pe´a a ide o mimoriadne bolestivý proces. Tetovanie môže urobiť len majster a robí ho za pomoci úlomkov kostí, kúskov korytnačieho panciera a dreva.

Uložiť článok

Najnovšie články