Nech patríte do ktorejkoľvek skupiny, isté je, že hmyz je mimoriadne pestrou a rozmanitou skupinou živočíchov. Pre vedcov je ríša hmyzu veľkým ihriskom, na ktoré sa môžu vracať donekonečna a stále objavia niečo nové. Ako ste na tom s vedomosťami o hmyze vy? Otestuje svoje vedomosti v našom kvíze, na sto percent ho zvládnu len tí najzdatnejší.
Ak vás kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie testy v sekcii kvízov.
Ako sa volá vedný odbor zaoberajúci sa štúdiom hmyzu?
Súčasťou zoológie, teda náuky o zvieratách, je entomológia, teda vedný odbor zaoberajúci sa štúdiom hmyzu. Korene entomológie siahajú poriadne ďaleko, zaoberal sa ňou totiž už Aristoteles v 4. storočí pred našim letopočtom.
Ktorou časťou tela motýle ochutnávajú svoju potravu?
Väčšina živých tvorov ochutnáva potravu za pomoci chuťových pohárikov na jazyku. Hmyz ochutnáva potravu napríklad za pomoci tzv. antennae, teda tykadiel. Neplatí to však pre motýle, tie majú chuťové receptory v chodidlách. Dokonca, ak chce samička hmyzu naklásť vajíčka, lieta z rastliny na rastlinu a po každej sa poprechádza, aby vďaka svojim chodidlám zistila, či bude daná rastlina pre jej potomstvo dostatočne chutná.
Vďaka akému enzýmu dokážu svetlušky svätojánske svietiť?
Svetlušky svätojánske sa ľudovo nazývajú aj svätojánske mušky. Ich drobné telíčka svetielkujúce v tmavom poraste sú skutočne fascinujúce a za túto schopnosť vďačia svätojánske mušky tzv. bioluminiscencii. Tej sú schopné vďaka enzýmu, ktorému sa hovorí luciferáza.
Ktorý hmyz dokáže lietať najrýchlejšie?
Najrýchlejšie lietajúcim hmyzom na svete sú vážky. Dokážu letieť rýchlosťou až 56 kilometrov za hodinu.
Ktorý hmyz je považovaný za najničivejšieho škodcu na svete?
Tým najničivejším škodcom na svete je saranča všežravá. Vyskytuje sa najmä v Afrike a v Indii a denne skonzumuje obrovské množstvo potravy. Jeden hmyz príliš veľa škody nenarobí, keď však úrodu napadne celý húf, dokážu saranče zničiť denne až 20 000 ton úrody a zelene.
Ktorý hmyz je najdlhšie žijúcim na svete?
Nie sú to stonožky ani pavúky. Najdlhšie žijúcim hmyzom na svete sú termity. Najstaršia termitia kráľovná, akú sa podarilo objaviť, mala 50 rokov, vedci však odhadujú, že kráľovné sa môžu dožiť až 100 rokov.
Ktorý hmyz bol ako prvý vyslaný do vesmíru?
Hmyz nájdete takmer v každom kúte sveta, dokonca už aj vo vesmíre. Prvý hmyz, ktorý vedci vyslali do vesmíru, boli drozofily obyčajné, známe aj ako vínne alebo ovocné mušky.
Koľko kilogramov medu ročne dokáže vyprodukovať jedna kolónia včiel?
Nie nadarmo sa o včelách hovorí, že sú to mimoriadne usilovné stvorenia. Jediná včelia kolónia totiž dokáže v priebehu roka vyprodukovať až 100 kilogramov medu.
Ktorý hmyz je najhlučnejší na svete?
Tento hmyz o sebe dá vedieť skutočne nahlas. Za najhlučnejší hmyz na svete sú považované cikády a zvuk, ktorý vydávajú, môže dosiahnuť úroveň až 120 decibelov.
Ktorý hmyz je pre človeka najviac nebezpečný?
Komáre nie sú len nepríjemné, ale aj nebezpečné. Vďaka tomu, že šíria život ohrozujúce ochorenia, ako napríklad maláriu, encefalitídu či žltú horúčku, sú považované za najnebezpečnejší hmyz na svete. Ročne kvôli komárom zomrie až viac ako 750 000 ľudí.
Nahlásiť chybu v článku