V prípade jadrového výbuchu vo vesmíre by sme na Zemi nepocítili priamo jeho silu a nezabíjal by. Mohol by ale zničiť, či aspoň znefunkčniť viaceré satelity. To dokázal aj jadrový test vykonaný USA v roku 1962 s názvom Starfish Prime. Tomu sa podarilo poškodiť približne jednu tretinu satelitov na nízkej obežnej dráhe v tom čase.
Je tu tiež možnosť, že zbraň by mohla využívať jadrovú energiu, no nie na deštrukciu, ale na pohon. Vo vesmírnych programoch je jadrová energia bežne využívaná, keďže teplo z rozpadu rádioaktívnych prvkov je možné premieňať na energiu a tým napájať systémy. Ich nevýhodou je, že dodávajú oveľa menej energie ako reaktory. Avšak, aj tie sú vo vesmíre použiteľné. Rusko v rokoch 1967 až 1988 vypustilo do vesmíru najmenej 34 malých reaktorov, ktoré dodávali energiu satelitom.
Čo dokáže vesmírna zbraň?
Zverejnená správa uvádza, že ruská zbraň sa má zameriavať na satelity a teda nemá ohrozovať ľudí na Zemi. Ak sa jej ale podarí vyradiť satelit z obežnej dráhy, ten by mohol spadnúť na Zem a spôsobiť škody či dokonca zranenia alebo úmrtia. Ak by satelit zbraň zničila a trosky by ostali na obežnej dráhe, mohli by poškodiť či zničiť ďalšie satelity, alebo dokonca aj Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Na čo je takáto zbraň dobrá?
Satelity sú mimoriadne dôležité, či už v civilnej, ale aj vo vojenskej sfére. Monitorujú počasie, poskytujú GPS, monitorujú dianie na Zemi či dokonca, napríklad v prípade Starlinku, poskytujú internet. Vyradenie satelitov by tak spôsobilo mnohé problémy najmä v navigácii a ovplyvnilo by moderný život nás všetkých. Rovnako by ale v prípade vojenského konfliktu znemožnilo používanie mnohých pokročilých vojenských systémov, ktoré sa spoliehajú na presné určenia polohy pomocou dát zo satelitov.
Rusi majú odmietavý postoj
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v Moskve opísal tvrdenia o novej ruskej vojenskej spôsobilosti ako lesť, ktorej cieľom bolo dosiahnuť, aby Kongres USA schválil novú pomoc pre Ukrajinu.
Portál Politico situáciu upokojuje a tvrdí, že Rusko jednoducho nie je pripravené nasadiť takéto zbrane v bezprostrednej budúcnosti. Jedna vec je takéto zbrane vyvinúť a dokončiť a ďalšia úspešne ich dostať do vesmíru s tým, že tam budú bezchybne fungovať.
Navyše, ruský vesmírny program začal zaostávať a nepomáhajú mu ani sankcie. Tiež netreba zabúdať na to, že Rusi majú na ISS svojich kozmonautov a pravdepodobne by neriskovali, aby ich životy vo vesmíre takýmto spôsobom ohrozovali.
Nahlásiť chybu v článku