Raňajky bez kávy si mnohí z nás nevieme ani predstaviť. Niet divu, veď už len vôňa čerstvo namletej kávy štartuje receptory v našom mozgu, ktorý sa začína prebúdzať. Pozitívne účinky kvalitnej kávy na náš organizmus sú neodškriepiteľné, avšak káva nám môže spôsobiť aj celkom významné problémy, najmä ak si ju ráno doprajeme ráno ešte rozospatí a samozrejme nalačno.
Vedci už dávno odhalili, že káva má blahodárne účinky a ďalšie výskumy ukazujú nové pozitívne zistenia. Prečítajte si aj článok o tom, ako káva chráni pečeň pred nepriaznivými účinkami alkoholu. Avšak pitie kávy na lačný žalúdok už také zdravé nie je.
Káva reaguje s kyselinami v prázdnom žalúdku, konkrétne s kyselinou chlorovodíkovou a pepsínom. Výsledkom tejto reakcie je väčšie množstvo kyseliny v tráviacom trakte.
To následne môže spôsobovať dva problémy.
Jedným sú zažívacie ťažkosti, ako sú kŕče a bolesť brucha, ktoré môžu pri dlhodobých stavoch vyvrcholiť až žalúdočnými vredmi.
A druhým je, že kyseliny „vystreľujú“ späť do pažeráka, čo spôsobuje pálenie záhy, alebo dokonca nepríjemné pocity na srdci.
Keďže telo sa potrebuje kyseliny zbaviť, vynakladá väčšie množstvo vody, aby sa tieto látky dostali von z organizmu.
To znamená, že namiesto toho, aby sme organizmus po noci zavodnili, tak sa dehydrujeme.
Pokračovanie na ďalšej strane…
Nahlásiť chybu v článku