So zvyšujúcim sa jadrovým zbrojením po 2. svetovej vojne a tiež s rizikom studenej vojny medzi USA a Sovietskym zväzom, mnohí vedci začali uvažovať nad tým, ako vlastne atómová bomba zničí mesto, akú šancu na prežitie majú ľudia v rôznych vzdialenostiach od epicentra, či aké konštrukcie odolávajú. Preto započali sériu testov na to, aby to zistili.
Tému oživil portál Unilad, ktorý sa pravdepodobne aj na súčasnú vypätú situáciu s ohľadom vojny na Ukrajine pýta, čo by sa stalo s našimi mestami, ak by boli bombardované jadrovými zbraňami. Tieto staré zábery z jadrových experimentov z americkej Nevady, kde prebiehali mnohé takéto testy, nám dávajú odpoveď.
Ako zvládne mestečko jadrový výbuch?
Zábery v článku pochádzajú z 50. rokov 20. storočia a ide o operáciu Teapot (v preklade Čajník). V rámci tejto operácie bolo vykonaných 14 jadrových výbuchov a test Apple 2 bol práve testom, ktorý skúmal, ako by obyčajné americké mesto z 50. rokov odolávalo jadrovému výbuchu.
Inžinieri vystavili celé jedno mestečko vrátane domov, elektrických rozvodov či bežnej infraštruktúry. Budovy boli klasicky zariadené ako normálne domácnosti, jedine namiesto ľudí tam vedci umiestnili figuríny. Tie takisto boli strategicky rozmiestnené. Jedna stála pri okne, ďalšia ležala v posteli, iné sedeli za stolom, niektoré v pivnici. Cieľom bolo zistiť, ako na ne bude jadrový výbuch vplývať.
Niektorí by prežili
Možno je to pre niekoho prekvapivé, ale nie všetky budovy boli zničené a jadroví inžinieri usúdili, že niektorí ľudia by aj výbuch prežili. Samozrejme, šance na prežitie stúpali podľa toho, ako ďaleko sa testovacie domy nachádzali od výbuchu. Inžinieri museli dobre spočítať rozmiestnenie domov a predpokladanú silu výbuchu, aby ich špeciálne kamery výbuch prežili a záznamy z domov sa zachovali.
Zistilo sa napríklad, že domy a osoby v nich by jadrový výbuch prežili už vo vzdialenosti dvoch kilometrov. Treba poznamenať, že explózia Apple 2 mala silu 29 kiloton TNT, čo môžeme prirovnať k sile, ak by naraz vybuchli bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki. Mimochodom, tieto domy stále stoja na svojich pôvodných miestach v testovacej oblasti v Nevade.
Na videu je možné vidieť, že krátko po výbuchu zasiahne mestečko veľká vlna horúčavy. Až krátko po nej príde masívna energia, ktorá ničí v všetko, čo jej stojí v ceste.
Nahlásiť chybu v článku