Nech sa človek snaží akokoľvek, nedá sa na ňu pripraviť. Nemôžeme vedieť, čo má pre nás osud pripravené v zálohe a kedy sa rozhodne, že tých pár rokov, ktoré sme prežili, boli dostatočne dlhé. Smrť môže zastihnúť kohokoľvek a kedykoľvek. Napríklad aj astronauta, ktorý sa práve vydal na cestu do vesmíru.
Zomrieť vo vesmíre nie je také ťažké, ako by sa mohlo zdať, keďže podmienky nie sú práve najpriateľskejšie. Našťastie, zomieranie vo vesmíre nie je na dennom poriadku a NASA tak nemusela vypracovať protokol, čo by mali astronauti v takom prípade robiť. Predsa len by však bolo zaujímavé vedieť, ako by sa zachovali.
Čo sa úmrtí vo vesmíre týka, do dnešného dňa ich bolo zaznamenaných celkovo 18, z toho 14 boli astronauti NASA. Vzhľadom na to, koľko rôznych nástrah v nekonečnom vesmíre číha, nie je to až také desivo vysoké číslo. Jeden z astronautov, Terry Virts sa pre Popular Science vyjadril, že síce absolvoval základný lekársky výcvik, nemá však ani tušenia, čo by mal robiť s mŕtvolou vo vesmíre. Astronauti sa totiž v rámci výcviku učia, ako niekoho zachrániť, téme smrti sa však akosi vyhýbajú.
A aký má názor na zomieranie vo vesmíre samotná NASA? Ich odpoveď pre Popular Science znela nasledovne: „NASA sa nemôže pripraviť na každú jednu možnú alternatívu a pravdepodobnosť. O tom, ako konať v danej situácii, budeme rozhodovať až v prípade, že k nej skutočne dôjde.“
Aj keď by sa mohlo zdať, že zo strany NASA ide o nezodpovednosť, pravda je taká, že je pomerne náročné na niečo také sa vôbec pripraviť. Aj keď vzhľadom na to, že do roku 2040 plánujú misiu na Mars, mali by sa zamyslieť aj nad touto alternatívou.
Cesta na Mars totiž podľa odhadov bude trvať až tri roky a nie je možné zaručiť, že tie tri roky všetci na palube prežijú v zdraví. Ak by cestou k úmrtiu došlo, astronauti nemôžu telo jednoducho presunúť do vedľajšej kabíny a počkať, kým sa vrátia na Zem. Existuje veľká pravdepodobnosť, že by ich zabil neznesiteľný smrad a rozkladajúce sa telo predsa len predstavuje istý biohazard.
Ani vytvoriť špeciálnu kabínu len pre mŕtvoly nie je riešením. Rakety musia byť čo najľahšie, nie len z praktických dôvodov ale aj preto, lebo každý kilogram navyše vyslaný do vesmíru stojí nemalé peniaze. Nehovoriac o psychickej ujme, akú by museli utrpieť astronauti pri vedomí, že niekde vedľa sa vznáša ich mŕtvy kolega.
Tiež vám napadlo jednoducho vypustiť mŕtvolu do vesmíru? Neprichádza to do úvahy. Jedným z dôvodov je fakt, že tak, ako nenechávame telá len tak voľne pohodené na Zemi, nemali by sme tak robiť ani vo vesmíre. Ďalším dôvodom je fakt, že pokiaľ by k telu nebola pripevnená raketa, pravdepodobne by len ostalo vznášať sa okolo vesmírnej stanice a dokonca by ju mohlo poškodiť.
Jednou z možností je novinka od švédskej spoločnosti Promessa. Ich plánom je v prípade úmrtia zmraziť a vysušiť telo tekutým dusíkom a následne ho vibráciami rozložiť na prach. Prach by bol uložený do urny a tá by bola z vonkajšej strany pripojená k vesmírnej lodi až do návratu.
Zatiaľ však všetko ostáva len v teoretickej rovine a dúfame, že k praktickému overeniu nebude musieť v dohľadnej dobe dôjsť.
Pozri aj: Indickým vedcom sa podarilo objaviť novú úžasnú planétu. Jeden rok na nej trvá iba 19 dní
curiosity
Nahlásiť chybu v článku