Foto: SITA/AP

Rozhodnutie prezidenta kritizovala opozícia, no tiež viacero členov jeho vlastnej strany.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v noci na stredu miestneho času oznámil, že zruší stanné právo v súlade s požiadavkou parlamentu. Urobí tak podľa vlastných slov po potrebnom súhlase vlády. TASR o tom informuje podľa agentúr Reuters a AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa agentúry Jonhap už vláda krátko po prezidentovom oznámení zasadla a návrh na zrušenie stanného práva schválila. Prezident v televíznom vystúpení tiež uviedol, že vláda stiahla vojenské jednotky nasadené po vyhlásení stanného práva. Podľa agentúry AFP, účastníci protestov krátko po vyhlásení Juna začali v uliciach oslavovať.

Trvalo to len tri hodiny

Jun vyhlásil stanné právo v utorok večer s tvrdením, že chce ochrániť demokratický ústavný poriadok. Opozíciu, ktorá má väčšinu v parlamente a jeho vláde sťažuje presadzovanie programu, obvinil z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei. O necelé tri hodiny neskôr parlament schválil väčšinou hlasov návrh na zrušenie prezidentovho výnosu. Podľa juhokórejskej ústavy musí prezident v takom prípade stanné právo odvolať.

Rozhodnutie prezidenta kritizovala opozícia, no tiež viacero členov jeho vlastnej strany. Prekvapivé oznámenie prezidenta prišlo v čase, keď sa jeho strana a opozícia nevedia dohodnúť na budúcoročnom rozpočte. Opoziční poslanci žiadajú výrazné zníženie výdavkov, ktoré prezident označil za ohrozenie základného fungovania štátnej správy.

Foto: SITA/AP

Členovia juhokórejskej vlády zároveň informovali premiéra o úmysle podať hromadnú demisiu, uviedli v stredu noviny Čoson Ilbo s odvolaním sa na zdroj blízky vládnej strane. Podľa novín Čoson Ilbo sa juhokórejský premiér Han Tok-su s vedením vládnej strany Sila ľudu (PPP) a asistentmi prezidenta Juna plánuje stretnúť o 14.00 hod miestneho času (6.00 SEČ), píše Reuters.

Ministri podávajú demisiu

Ministri sa pre podanie demisie rozhodli po vyhlásení stanného práva. Demokratická strana, najväčšia kórejská opozičná strana, v stredu vyhlásila, že na prezidenta Jun Sok-jola a ďalších vysokých bezpečnostných predstaviteľov podá pre vyhlásenie žalobu.

Okrem prezidenta Juna, ministrov obrany a vnútra „podáme žalobu pre povstanie na kľúčových predstaviteľov armády a polície, ktorí boli do incidentu zapojení, napríklad veliteľa stanného práva a policajného prezidenta,“ uvádza vyhlásenie strany, ktorá zároveň chce na prezidenta podať aj ústavnú žalobu (impeachment).

Budovu parlamentu sa pokúsilo obsadiť viac než 280 vojakov podporovaných 24 vrtuľníkmi. Stanné právo však muselo byť podľa kórejskej ústavy zrušené, pretože proti jeho vyhláseniu hlasovala nadpolovičná väčšina 190 z 300 poslancov, píše AFP.

Uložiť článok

Najnovšie články