Foto: TASR/AP

Úrad verejného zdravotníctva vysvetlil, ako postupovať, pokiaľ bol test na COVID-19 pozitívny.

Len pred pár dňami celé Slovensko obletela správa o pozitívnom teste bratislavského poslanca Adama Berku. Vo svojom statuse popísal, kde sa posledné dni zdržiaval, dokonca priznal aj rodinnú oslavu, pokiaľ čakal na výsledky testu. Tie boli pozitívne. Čo je v takomto prípade správne a ako to vyzerá, keď nie je test negatívny?

Článok pokračuje pod videom ↓

Už včera na svojej tlačovej konferencii informoval verejnosť minister zdravotníctva Marek Krajčí o tom, že ak má človek akékoľvek príznaky, prípadne čaká na výsledky testu na COVID-19, mal by sa zdržiavať v izolácii. Ak už musí ísť v nevyhnutných prípadov medzi ľudí, určite by mal mať rúško.

foto: TASR – Milan Kapusta

Počas domácej izolácie v súvislosti s ochorením COVID-19 nemožno opustiť miesto pobytu. V prípade bytového domu však možno rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov, kde sa izolácia uskutočňuje. Patrí sem napríklad vyhodenie odpadkov, prechádzka so psom a podobne. Ak ide o rodinný dom, pobyt na dvore je v poriadku.

Na sociálnych sieťach zverejnil Úrad verejného zdravotníctva status, v ktorom epidemiologička MUDr. Mária Avdičová, PhD. z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici vysvetľuje postup, ako odborní pracovníci RÚVZ v SR komunikujú s osobou, ktorá má pozitívny test na ochorenie COVID-19.

Čo sa deje, keď je test na COVID-19 pozitívny?

Každá osoba, ktorá má pozitívny test na ochorenie COVID-19 je oslovená miestne príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva – a to aktívne pracovníkom oddelenia epidemiológie, nakoľko každý RÚVZ vidí pozitívny prípad, ktorý mu územne prináleží, buď v systéme IS COVID alebo v systéme EPIS (Epidemiologický informačný systém), ihneď, ako tam výsledok vloží príslušné laboratórium, vysvetľuje v statuse MUDr. Avdičová.

Okamžite zisťujú vaše najbližšie kontakty

foto: Pexels

Keď je osoba pracovníkom poučená, ide do izolácie (karantény) a zisťuje sa jej epidemiologická anamnéza, najmä cestovateľská. Ďalej sa získavajú sa informácie o kontaktoch, ktoré daná osoba za ostatných 14 dní stretla a aj tieto osoby sú RÚVZ následne oslovené a je im nariadená izolácia.

Pozitívna osoba vie najlepšie, s kým bola v úzkom kontakte, môže aj aktívne upozorniť svoje kontakty o tom, že je pozitívna, no zároveň stále platí, že je povinná uvedené kontakty oznámiť odbornému pracovníkovi RÚVZ, ktorý postupuje, ako je uvedené vyššie.

Izolácia končí, keď je test negatívny

foto: TASR/AP

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR pri kontaktovaní osoby rovnako zisťujú informácie o zdravotnom stave (či má príznaky a ak áno aké). Pozitívna osoba je poučená, ako sa má správať v izolácii, čo smie a čo nesmie a zároveň sú jej doručené karanténne opatrenia písomne. Naplánuje sa kontrolný odber, sleduje sa výsledok tohto vyšetrenia, následného vyšetrenia a ak sú tieto negatívne, osoba je uvoľnená z izolácie. Pre uvoľnenie z izolácie sa môže v súčasnosti použiť aj odporúčanie WHO a ECDC.

Uložiť článok

Najnovšie články