Ak si hovoríte, že vám sa to nemôže stať, jedného dňa môžete zostať nemilo prekvapení. Situácia, kedy si nájdete vytopený byt, je nepríjemná a môže spôsobiť množstvo problémov. Preto je dobré vedieť, ako sa zachovať a k akým krokom pristúpiť, ak nastane.
Zachovajte pokoj a postupujte s rozvahou.
Ako radí spoločnosť Swiss life select, v prvom rade je dôležité odstaviť hlavný prívod vody do bytu. V prípade, ak vás vytápa sused, okamžite ho kontaktujte. Ak ide o skrytú chybu, ani nemusí vedieť, že vás vytápa. Môže sa však stať, že ho nenájdete doma. Vtedy je nutné kontaktovať bytového správcu a havarijnú službu. Tieto čísla zväčša visia na nástenke vo vchode bytovky.
Všetky škody zdokumentujte – vytvorte fotografie aj videá. Dôležité je zachrániť to, čo voda ešte nestihla zničiť. Ak sa dá, odneste takéto veci či majetok do bezpečia a ihneď kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne. Operátor vám poradí, ako ďalej postupovať, dodržiavajte jeho pokyny.
V prípade tejto nepríjemnej situácie je zároveň dôležité nahlásiť poistnú udalosť, a to v čo možno najkratšom čase. Urobte tak telefonicky alebo online. „Podľa rozsahu likvidátor rozhodne, či je potrebné obhliadnuť škodu aj osobne, alebo postačí obhliadka cez videohovor,“ uvádza portál.
V žiadnom prípade neupratujte a neodstraňujte škody, kým poisťovňa neuskutoční obhliadku. Výnimkou je len taká situácia, kedy musíte z bezpečnostných dôvodov zasiahnuť.
Nahlásiť chybu v článku