Foto: John Tann from Sydney, Australia, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Oteplenie zvyšuje aktivitu kliešťov, ktoré prenášajú infekčné ochorenia ako kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje, že kliešte sú aktívne, keď denná teplota dlhší čas dosahuje sedem až osem stupňov Celzia. Podľa úradu sa na prevenciu oplatí myslieť už pred oficiálnym príchodom jari. Základné očkovanie proti kliešťovej encefalitíde totiž pozostáva z troch dávok očkovacej látky. Proti lymskej borelióze nie je možné očkovanie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako ÚVZ SR spresnil, kliešťovú encefalitídu by nikto nemal podceňovať. Ide o vážne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu, a teda mozog a miechu. „Medzi dlhodobé následky ochorenia patria bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, dlhodobé neurologické problémy až ochrnutie. Ochorenie môže v rizikových prípadoch skončiť úmrtím,“ informoval úrad.

Foto: TASR – František Iván

Ako správne vytiahnuť kliešťa

  • prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži
  • kliešťa vyťahujte plynulým kolmým ťahom smerom od kože
  • postupujte pomaly a bez točenia
  • ak ho potrebujete z kože uvoľniť, opatrne ním zakývajte zo strany na stranu a opäť skúste plynulo ťahať smerom od kože

Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť – je dôležité ho nepoškodiť a nerozmliaždiť. Na kliešťa sa nesmie kvapkať olej, pretože kliešť pre dusenie vyvráti natrávenú krv naspäť do rany.

Po vybratí kliešťa nie je vhodné ho rozpučiť, ale hodiť do WC misy a spláchnuť, prípadne znehybniť ho lepiacou páskou a hodiť do koša. Po vybratí je potrebné miesto prisatia dezinfikovať, rovnako aj pinzetu, prípadne povrchy, ktoré prišli do kontaktu. Určite si poznačte dátum a lokalitu, kde ste ho mohli chytiť.

Ak ste ho mohli mať na tele už dlhší čas, poznačte si aj túto informáciu. Tieto informácie môžu byť užitočné pre vášho lekára v prípade, že sa u vás neskôr objavia príznaky, ktoré sú obvyklé v prípade infekcií prenášaných kliešťami. Nasledujúci mesiac od zaklieštenia je nutné venovať pozornosť príznakom, akými sú napríklad väčšie začervenanie v mieste odstráneného kliešťa, horúčka, bolesť svalov, bolesť hlavy, či opuch a bolesť kĺbov.

Hlavná hygienička Tatiana Červeňová upozornila, že vírus sa môže preniesť aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka či výrobkami z takéhoto mlieka, ako napríklad syry a bryndza. Surové ovčie a kozie mlieko je potrebné najskôr prevariť a syr z neho je potrebné opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 stupňov Celzia.

Kliešťa je potrebné vytiahnuť čo najskôr a po pobyte v prírode je nutné skontrolovať celú pokožku tela, aj pokožku na hlave pod vlasmi.

Uložiť článok

Najnovšie články