Znamená to, že je subjektívna a subjektívne je aj to, koho budeme považovať za príťažlivého. Veda sa však predsa len snaží nájsť nejaký dôvod, prečo sa jeden druhému páčime alebo nepáčime. V najnovšej štúdii sa odborníci zamerali na to, ktorá vlastnosť je na mužoch tá najpríťažlivejšia.
Chlapi, zdá sa, že je čas oprášiť trendy starovekých panovníkov a naučiť sa nosiť podpätky. Najnovšia štúdia totiž tvrdí, že na mužoch sú najpríťažlivejšie dlhé nohy. Konkrétne je za dôležitý považovaný pomer medzi dĺžkou nôh a dĺžkou tela a pomer vzdialenosti medzi holeňou a stehnom.
Autormi štúdie sú výskumníci z Cambridgeu a online výskumu sa zúčastnilo celkovo 800 heterosexuálnych žien. Výskumníci ukázali ženám sériu počítačovo vytvorených obrázkov, na ktorých boli vyobrazené mužské figúry. Úlohou účastníčok bolo ohodnotiť, ktorá z figúr sa im pozdáva najviac. Výsledky ukázali, že ženám sa páčili tie figúry, kde bol pomer medzi dĺžkou tela a nôh väčší, ako priemer, avšak pomer medzi lýtkovou časťou nohy a stehennou by mal zodpovedať priemeru. Zaujímavé je, že dĺžka rúk na vnímanú atraktivitu nijak nevplývala.
Prečo je za príťažlivosť zodpovedný práve dĺžka nôh a pomer dĺžky nôh k telu? Vedci si myslia, že vysvetlenie sa ukrýva v evolúcii. Muži s dlhšími nohami by mohli mať istú výhodu, avšak len v prípade, ak sú nohy pokryté svalovou hmotou a nepripomínajú pavúčie. Autori výskumu dodávajú, že ženy si podvedome vyberajú partnerov, ktorí by dokázali zabezpečiť svoju rodinu a zdá sa, že tí s dlhšími nohami by to zvládli lepšie. Okrem toho, vyberáme si partnerov, o ktorých si myslíme, že predajú spoločným potomkom zdravú genetickú výbavu.
Atraktivitou sa doteraz zaoberalo už množstvo výskumov, len málo z nich sa však venovalo práve dĺžke končatín a pomermi medzi jednotlivými časťami tela. Podľa odborníkov, spomínané pomery, ktoré ženy považovali za atraktívne, sa spájajú s vyšším socio-ekonomickým statusom, schopnosťou zabezpečiť si potrebnú výživu a istú stabilitu.
Aj keď sú zistenia zaujímavé, výskum má zatiaľ značné obmedzenia. Napríklad, zúčastnili sa ho len ženy z Ameriky, čo znamená, že zistenia môžu byť kultúrne podmienené. Okrem toho, vedci sa zamysleli aj nad tým, či počítačovo vytvorení muži nie sú pre ženy z nejakého dôvodu príťažlivejší, ako tí skutoční. Ak by ženy hodnotili skutočných mužov, možno by výsledky dopadli inak. Čo si myslíte vy?
Pozri aj: Okamžite prestaňte robiť týchto 8 vecí. Podľa psychológov nás robia menej atraktívnymi
iflscience
Nahlásiť chybu v článku