Ferrata Dve veže

Ferrata Dve veže, foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Počuli ste už niekedy o ferrate?

Iste sú známe najmä pre horolezcov a milovníkov adrenalínu, avšak pre tých, čo o ferrate počujú prvýkrát, ferrata, Ferrata alebo via ferrata, je zaistená cesta alebo lezecká trasa. Hovoríme o druhu turistickej trate, ktorá nie je pre každého a nachádza sa najmä v ťažko dostupnom horskom teréne. Čo všetko by ste mali vedieť skôr, ako sa takú ferratu rozhodnete preskúmať?

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo je to ferrata?

Žiadnu turistiku by sme nemali brať na ľahkú váhu. Nech sa vyberiete kamkoľvek, bezpečnosť by mala byť prvoradá. Niekomu však obyčajný turistický chodníček nepostačuje a rozhodne sa, že sa vydá na ferratu. Súčasťou každej ferraty sú zaisťovacie prvky, ako napríklad lávky, rebríky, laná či stupačky. Ferraty nájdete po celej Európe, napríklad v Alpách, v Dolomitoch, pre milovníkov adrenalínu sú však dostupné aj na Slovensku, napríklad v Kremnických vrchoch, na Martinských holiach či na Liptove.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Ferrata Dve veže už oficiálne otvorená, boli ste už skúsiť? 😊

Príspevok, ktorý zdieľa Mishel 🌲 (@forest_mishel),


Ako ste si zrejme domysleli, ferrata nie je slovenský pojem, pochádza z taliančiny a voľný preklad označuje železnú cestu. Súčasťou ferraty je zaistené oceľové lano ukotvené do steny pomocou oceľových klincov. Oceľové lano je síce bezpečné, rozostup medzi oceľovými klincami predstavuje nanajvýš päť metrov, každý horolezec sa však musí istiť sám.

Čo vám nesmie chýbať vo výbave?

Vzhľadom na to, že ferrata nie je stvorená na prechádzku v podpätkoch či v sandálkach, každý horolezec musí mať so sebou základnú výbavu, aby ju zdolal bezpečne. Navyše, pri každom výstupe platia prísne pravidlá, ktorých sa musí držať každý jeden horolezec, bez výnimky. Nech sa vyberiete na akúkoľvek trasu, jednoznačne by vo vašej výbave nemal chýbať tzv. horolezecký sedák. Tých existuje niekoľko druhov a ak neviete, ktorý druh je pre vás ten najlepší, poradia vám v špecializovaných predajniach.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Ferrata anelli delle Anguane Ottobre 2019 #ferrata#climb#climbing#autumn

Príspevok, ktorý zdieľa Leonardo Ronconi (@leo__ronconi),


Ďalšou nevyhnutnou súčasťou výbavy je tlmič pádov, ktorý je občas prezývaný kvôli tvaru aj „ypsilon“. Ako napovedá samotný názov, tlmič pádu môže predstavovať rozdiel medzi prežitím a smrťou v prípade, ako sa horolezec pošmykne a spadne. Tlmič pádu totiž pád zabrzdí a zjemní. Ďalšou nutnosťou je prilba, bez nej by ste nemali urobiť na ferrate ani krok. Ochráni vás nielen v prípade, ak sa pošmyknete a udriete si hlavu, zachrániť vás môže aj pred padajúcimi kameňmi, ktoré sa počas lezenia občas uvoľnia zo skaly.

Tri základné veci sme už spomenuli, zabúdať by ste však nemali ani na kvalitnú obuv či lezecké rukavice, ktoré sa vám nebudú na oceľovom lane šmýkať. Samozrejme, dokúpiť si môžete aj ďalšie súčasti výbavy, je však ideálne nechať si poradiť od odborníka.

Členenie podľa náročnosti

Tak, ako bežné turistické trasy, aj ferraty sú označené podľa obtiažnosti. Tá je určená dĺžkou trasy ale aj tým, do akej miery je komplikované zdolať najnáročnejší bod ferraty. Obtiažnosť sa označuje písmenami od A po E, pričom A je najjednoduchšia trasa a E je trasa, ktorá môže byť na niektorých miestach mimoriadne náročná. Skôr, než sa vyberiete na výstup, by ste preto mali veľmi dobre zvážiť svoje schopnosti a možnosti. Nevhodne zvolená náročnosť trasy a precenenie vlastných síl môže predstavovať mimoriadne nebezpečenstvo. Ak sa pre niektorú z trás rozhodnete, najlepšie je vziať so sebou vodcu, ktorý má s danou ferratou skúsenosti a vie, ako ju bezpečne zdolať.


Keď už máte vybratú trasu aj sprievodcu, nezabúdajte na výbavu a doprajte si dostatok času na to, aby ste sa s ňou naučili bezpečne narábať a používať ju. Ferraty na Slovensku sú čoraz populárnejšie, myslite preto na to, že na trase zrejme nebudete sami. Máte preto v rukách nielen vlastnú bezpečnosť, ale aj bezpečnosť lezcov pohybujúcich sa okolo vás. Dôležité je napríklad držať sa vytýčenej trasy, pričom ferraty sú zvyčajne jednosmerné a pokúsiť sa otočiť sa či predvádzať akrobatické kúsky je jednoducho nezodpovedné.

Navyše, nejde o súťaž, nepokúšajte sa preto iných lezcov predbiehať, postupujte vlastným tempom a zbytočne neriskujte. Užívajte si výlet, no myslite v prvom rade na to, že sa chcete bezpečne vrátiť domov.

Wikipedia, Kam na výlety, GuideDolomiti
Uložiť článok

Najnovšie články