Magnetické pole obklopuje našu planétu v podobe neviditeľného silového poľa, bez ktorého by život na Zemi možný nebol. Magnetické pole totiž od našej planéty vychyľuje nabité častice, ktoré sa k Zemi dostávajú v podobe škodlivého slnečného žiarenia. Magnetické pole však nie je ani zďaleka „konštantné“. Neustále sa mení, pretvára a kedykoľvek môže dojsť k tomu, že sa jednoducho „prepóluje“. Čo sa stane so Zemou, keď sa zo severu stane juh?
Obrátenie pólov magnetického poľa našej planéty, nie je vôbec nereálna vec. V skutočnosti, k takejto udalosti prišlo počas histórie Zeme niekoľko sto krát. Pri obrátení pólov sila magnetického pola nezmizne, ale mnohonásobne oslabne a výrazne zmení svoj „tvar“. Vedci odhadujú, že po prepólení intenzita magnetického poľa oslabne o 90% a magnetické póly môžeme očakávať napríklad aj na rovníku. Vedci dokonca predpokladajú možnú existenciu niekoľkých južných a severných pólov súčasne.
K zmene pólov magnetického poľa Zeme dochádza v priemere niekoľkokrát za milión rokov. Intervaly medzi týmito zmenami sú však veľmi nepravidelné a môžu trvať až milióny rokov. Posledné trvalé obrátenie pólov nazývané Brunhes-Matuyama nastalo asi pred 780 000 rokmi. Pred 41 000 rokmi sa však na našej planéte udial dočasný obrat, ktorý trval asi 1000 rokov. K ďalšiemu obratu teda môže dôjsť kedykoľvek. Aké to bude mať na planétu a ľudstvo dôsledky?
Vyhynutie, alebo len výpadok prúdu?
Zmena magnetického poľa pri jeho prepólení povedie k oslabeniu jeho ochrannej funkcie, ktorú spĺňa pre našu planétu. To znamená, že na Zemi môžeme očakávať zvýšené hodnoty radiácie. Vysoké množstvo nabitých častíc vo vzduchu by predstavovalo veľké riziko pre satelity, lietadlá, ale aj všetky elektrické zariadenia, ktoré každodenne používame. Predstavu o tom, ako by to na Zemi vyzeralo pri zmene pólov magnetického poľa nám dávajú slnečné erupcie, ktoré ovplyvňujú magnetizmus Zeme podobne, ako by to bolo pri prepólení.
V roku 2003, tzv. Haloweenska búrka spôsobila lokálne zlyhanie elektronických prístrojov vo Švédsku. Situácia si vyžiadala presmerovanie všetkých letov, ktoré smerovali cez danú oblasť, aby sa predišlo zlyhaniu komunikácie a prístrojov. V roku 1859 boli ľudia svedkami ešte silnejšej slnečnej erupcie, ktorá spôsobila také zmeny v magnetickom poli Zeme, že ľudia v Karibiku spozorovali na nočnej oblohe polárnu žiaru, ktorá v týchto miestach za normálnych podmienok rozhodne nemá čo hľadať.
Výpadok elektrických zariadení by v dnešnej dobe spôsobil na Zemi hotovú katastrofu. Bez elektriny, GPS a internetu môžeme vo svetovom hospodárstve očakávať straty v hodnote desiatok miliárd eur denne. Chaos, ktorý by takáto situácia vyvolala, by celkom určite nabral obrovské rozmery. Keďže pri poslednej výmene pólov na Zemi ešte nežil žiadny moderný človek, nevedia vedci celkom presne určiť, aké následky by takáto udalosť mala na naše životy. Niektorí vedci však tvrdia, že na Zemi by došlo k tak masovej vulkanickej činnosti, že by došlo až k masovému vymieraniu ľudstva.
Vieme zmenu pólov predpovedať?
Vedci v súčasnej dobe predpokladajú, že Zem v prepólení magnetického poľa „mešká“. Potvrdzuje to fakt, že jeho intenzita klesá asi o 5% za 100 rokov. Odborníci teda predpokladajú, že k zmene pólov dôjde niekedy počas najbližších 2000 rokov. Presný rok však predpovedať nevedia. Čo však vieme, je, že ľudstvo na niečo takéto určite nie je pripravené. Pri globálnom zlyhaní techniky by celkom určite došlo k chaosu v takých rozmeroch, že by spoločnosť bola len veľmi ťažko udržateľná a na našej planéte by pravdepodobne nastala hotová anarchia.
interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku