Foto: Interez.sk

Platnosť sankcií by bez dohody vypršala v sobotu (15. 3.) o polnoci.

Členské štáty EÚ sa v piatok dohodli na predĺžení platnosti sankcií uvalených na Rusko pre jeho agresiu na Ukrajine o ďalších šesť mesiacov. S odvolaním sa na diplomatov o tom informovala agentúra AFP. Platnosť sankcií by bez dohody vypršala v sobotu (15. 3.) o polnoci. S predĺžením súhlasilo aj Maďarsko, bezprostredne nie je jasné, či s ústupkami, píše TASR.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Jednomyseľnú dohodu na úrovni stálych predstaviteľov v Bruseli sa podarilo dosiahnuť menej než dva dni pred vypršaním platnosti sankcií, ktoré sa týkajú viac než 2400 jednotlivcov a právnických osôb, najmä z Ruska. Diplomati sa počas celého týždňa snažili presvedčiť Maďarsko, aby s predĺžením súhlasilo. Budapešť žiadala, aby bolo zo sankčného zoznamu vyradených niekoľko osôb.

Ich mená zverejnené neboli, no podľa informácií stanice Rádio Slobodná Európa (RFE/RL) ide o siedmich oligarchov vrátane Dmitrija Mazepina, Michaila Fridmana a Piotra Avena a ruského ministra športu Michaila Degťariova. Podľa zdrojov agentúry Reuters sa diplomati krajín EÚ napokon pre hrozbu maďarského veta zhodli na vyškrtnutí siedmich ľudí vrátane troch, ktorí sú po smrti. Fridman medzi vyradenými zo zoznamu nie je, hoci Maďarsko na tom trvalo. Mená ostatných nie sú bezprostredne známe.

Uložiť článok

Najnovšie články