Na internete a slovenských sociálnych sieťach sa od začiatku marca 2020 objavujú nepravdivé konšpiračné teórie, ktoré zdieľali tisíce ľudí. Podľa nich má mobilná technológia 5G prispievať k šíreniu nového koronavírusu. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. Foto: TASR/AFP

Konšpirácie neobišli v súvislosti s koronavírusom ani Slovensko.

Približne desať percent Holanďanov verí v konšpiračné teórie, ktoré sa týkajú šírenia nového typu koronavírusu, čo môže predstavovať riziko, pokiaľ ide o očkovanie v prípade objavu účinnej vakcíny proti COVIDu-19. Uviedol to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prieskum spoločnosti Kieskompas, ktorá sa zameriava na voličské nálady Holanďanov, sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 8000 ľudí zo všetkých relevantných politických strán.

Konšpiráciám najviac veria extrémisti

foto: TASR/AP

Prieskum ukázal, že najmä priaznivci krajne pravicových strán sú ochotní veriť, že vláda a veľké farmaceutické spoločnosti majú skryté zámery. Napríklad 22 percent voličov krajne pravicovej Strany slobody (PVV) uviedlo, že verí v teóriu, podľa ktorej ľudia budú novou vakcínou proti COVID-19 očipovaní, aby bolo možné sledovať ich pohyb.

V túto možnosť verí aj 20 percent prívržencov ortodoxnej náboženskej Reformovanej politickej strany (SGP). Ďalšou hypotézou, ktorá sa bežne vyskytuje medzi zástancami konšpiračných teórií v Holandsku, je skutočnosť, že farmaceutické výrobky zámerne šíria choroby, ako je COVID-19, aby následne zarobili na nových vakcínach. Verí tomu 26 percent voličov PVV, 17 percent voličov ultrapravicového Fóra pre demokraciu (FvD), ale aj 13 percent priaznivcov Socialistickej strany (SP) a desať percent podporovateľov strany 50Plus, ktorá bojuje za záujmy dôchodcov.

Môžu ohroziť verejné zdravie

foto: TASR – Martin Baumann

„Ľavicoví a pravicoví extrémisti sú oveľa náchylnejší veriť v sprisahania,“ uviedol v tejto súvislosti zakladateľ spoločnosti Kieskompas André Krouwel, ktorý pôsobí na Amsterdamskej slobodnej univerzite ako bádateľ v oblasti sociálnych vied. Spresnil, že to platí viac pre podporovateľov extrémnej pravice než pre ľavicovo orientovaných voličov.

„Extrémne pravicoví voliči nedôverujú žiadnej autorite, zatiaľ čo ľavica verí, že spoločnosť sa môže zmeniť,“ vysvetlil Krouwel v rozhovore pre holandský denník Trouw. Podľa jeho slov v prípade pandémií, akou je aj nový druh koronavírusu, je aj tých desať percent „konšpirátorov“ rizikom pre spoločnosť ako takú.

Upozornil, že nie je problém, ak napríklad 40 percent Američanov verí, že vražda Johna Fitzgeralda Kennedyho bola vopred pripravená, lebo to nemá vplyv na život spoločnosti. Pri pandémii však aj desať percent populácie môže ohroziť verejné zdravie, upozornil. „Aby bolo možné dosiahnuť účinnú imunitu, treba zaistiť plošné očkovanie,“ pripomenul Krouwel a dodal, že už teraz možno vidieť, že ak priveľa ľudí porušuje zavedené pravidlá, napríklad dostatočný fyzický odstup medzi osobami, počet nových infekcií opätovne stúpa.

Prieskum na Slovensku

Keď sme ohrození a bezmocní, pravda a fakty idú bokom. Vyplýva to z výskumu vedcov z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, kedy u ľudí sledovali úzkosť a bezmocnosť súvisiacu s pandémiou koronavírusu. Takisto si všimli, že ľudia s vyššou prežívanou úzkosťou a bezmocnosťou prijímali viac konšpirácií. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Monika Hucáková.

Na sociálnej sieti Facebook bolo zdieľané video, podľa ktorého malo dôjsť k vypúšťaniu vírusu na ľudí prostredníctvom lietadla. V skutočnosti ide o tri roky starú videonahrávku Boeingu 787 Dreamliner Foto: TASR/AFP

Od začiatku pandémie sme zaplavení množstvom informácií o novom koronavíruse – od stále stúpajúcich počtov nakazených a mŕtvych v jednotlivých krajinách, o tvrdých opatreniach, ako aj o pôvode a možnej liečbe Covid-19. Psychológov aj preto zaujímalo to, či zvýšená úzkosť a pocity bezmocnosti budú viesť k zvýšenej viere v paranormálne javy či pseudovedu.

Zber dát sa uskutočnil od 13. do 23. marca, čiže v čase po prvých identifikovaných pacientoch s Covid-19, keď sa na Slovensku začali zavádzať opatrenia a informácie sa menili zo dňa na deň. „Výskum nám tiež ukázal, že ľudia, ktorí menej dôverovali rôznym inštitúciám a autoritám, ktoré robia všetko pre zvládnutie súčasnej situácie, pociťovali väčšiu bezmocnosť.

Nedôvera v autority viedla aj k celkovo vyššiemu prijímaniu konšpiračných vysvetlení. To nie je až také prekvapujúce zistenie, ak uvážime, že povaha konšpiračných vysvetlení je často založená práve na nedôvere v konanie vlády, vedcov, lekárov či iných autorít,“ poznamenala Eva Ballová Mikušková z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Foto: pixabay

Psychológovia SAV poukázali aj na nový výskum kanadských vedcov, ktorý upozorňuje na nekritické prijímanie upokojujúcich dezinformácií. „Môže mať totiž aj negatívne dôsledky v podobe nedôvery voči vládnym opatreniam či zvýšeným predsudkom a diskriminácií voči rôznym skupinám ľudí. Preto uvedomenie si, ako nás vlastný strach robí zraniteľnejším voči manipuláciám a konšpiračným vysvetleniam, je dôležitým prvým krokom k tomu, ako zvládnuť súčasnú krízu bez horších „vedľajších škôd“,“ uzavreli vedci.

Uložiť článok

Najnovšie články