Niektoré prírodné pamiatky, ktoré sa nachádzajú na území Slovenska, veru môžeme zaradiť medzi slovenskú ale aj svetovú raritu. Nájdu sa však aj také, ktoré svojou nezvyčajnosťou prekračujú všetky hranice. Buď príliš veľké, príliš malé, drevené, kamenné alebo jednoducho záhadné. Niektoré sa dokonca veľmi podobajú na tie svetové a to nielen svojím názvom, ale najmä vzhľadom. Medzi také prírodné pamiatky patrí aj Slovenský čínsky múr, inak nazývaný aj Spečený val alebo Val obrov. Počuli ste už o takejto prírodnej rarite? Nasledujúce informácie vás presvedčia, že ide naozaj o unikát spomedzi obrovského množstva skvostov, ktoré môže naše Slovensko návštevníkovi ponúknuť.
Ak patríte k nadšencom, ktorí radí objavujú nové miesta a to nielen vo svete, ale najmä na Slovensku, toto tajomné miesto vás iste zaujme. Val obrov sa svojou nezvyčajnosťou môže naozaj zaradiť do unikátnych stavieb Slovenska. Napriek tomu však o nej mnoho Slovákov nikdy nepočulo. Mnohí ju považujú za záhadnú starobylú stavbu, ktorá sa prerušovane tiahne od Sitna cez Štiavnické vrchy až po rieky Ipeľ a Dunaj. Niektorí ju dokonca nazývajú aj Európsky čínsky múr, pretože svojou rozlohou siaha až za Dunaj. Zachovalú časť môžete vidieť na vrchu Vtáčnik pri Pečeniciach. K tomuto úseku Spečeného valu vedie práve z Pečeníc náučný chodník a pozitívnou informáciou je, že vás tam nemusí sprevádzať žiadny sprievodca. Informačné panely vám predstavia nielen samotný val, ale i faunu a flóru oblasti.
Ako vznikol Val obrov?
Povesti tvrdia, že túto stavbu postavili obri alebo čerti. Iní hovoria, že Val obrov bol postavený zásahom mimozemskej civilizácie. Existujú aj teórie o tom, že slúžil ako protipovodňový systém. Istejší je však fakt, že ho postavili starovekí Rimania s pomocou Germánov, aby ich chránil pred útokom nomádov z východu. Bola to naozaj dobre premyslená stavba, pretože už v čase jej dokončenia a využívania bola na niektorých miestach široká až 16 metrov s výškou 6-8 metrov. Val obrov sa prvýkrát spomínal už v 13. storočí. Mnohí historici ho stále skúmajú, faktom môže byť aj to, že nepoznajú presný dátum vzniku. Isté však ostáva to, že túto stavbu môžeme označiť za jednu z najväčších záhad Slovenska. Podobné valy sa nachádzajú aj v Srbsku a iných krajinách Európy.
Spojitosť s Veľkým čínskym múrom
Čo sa vám ako prvé spája s Čínou? Väčšina ľudí odpovie Veľký čínsky múr. V dnešnej dobe je naozaj múr vnímaný ako jeden zo symbolov Číny. Dlho sa tradovalo, že je jediným ľudským výtvorom viditeľným z Mesiaca. Od roku 1987 je zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Napriek jeho vysokej ochrane sa niektoré miesta rozpadávajú a ich náhla ochrana je naozaj nedostačujúca. Len nedávno čínske úrady čelili ostrej kritike za spôsob jeho opravy, pretože pri rekonštrukcii bol použitý piesok, vápno a betón. Čínsky múr tým stratil svoj vzhľad historickej pamiatky.
Je viac než isté, že múry a opevnenia tohto typu slúžili na ochranu pred nepriateľmi. Val obrov a Veľký čínsky múr boli vytvorené pomocou kameňov. Aj keď sa zdá, že myšlienka bola príliš jednoduchá, realizácia stavby bola komplikovaná. Na výstavbe takejto stavby s obrovskými kamennými blokmi muselo byť prítomné veľké množstvo ľudí. Podľa spomínaných povestí Val obrov postavili práve obri. Možno sa tento príbeh traduje najmä kvôli zvláštnemu nálezu pozostatkov bojovníka, ktorý meral približne dva metre.
Najviac zachovalú časť môžete vidieť práve v spomínaných Štiavnických vrchoch a Žemberovskom lese. Bohužiaľ, Val obrov, ako ho väčšina nazýva, sa časom stráca. Dôvodom zmenšovania zachovaných častí je zásah obyvateľov a poľnohospodárov okolitých obcí.
interez.sk (Anna Zábojníková)
Nahlásiť chybu v článku