Nezaobíde sa bez nej žiaden živý organizmus. Roky však vedci DNA len pozorovali a skúmali. Až pred časom sa im podarilo zistiť, že s DNA môžu aj manipulovať a hrať sa takpovediac na bohov. Geneticky modifikované rastliny sú už dnes celkom bežné, čo však geneticky modifikovaný človek?
Čínski vedci experimentovali na dvojčatách
Človek je tvor večne nespokojný a najradšej by bol, keby bolo všetko dokonalé, napríklad aj dieťa, ktoré sa narodí. Chceme, aby malo modré oči, husté blond vlasy a aby bolo celkom zdravé. Donedávna nám ostávalo spoliehať sa na to, že dieťa jednoducho vyhrá genetickú lotériu. Pred časom však vedci začali uvažovať nad tým, že by sa s génmi dieťaťa mohli pohrať a vytvoriť tak o niečo dokonalejšieho jedinca.
Ako uvádza portál Science Alert, s genetickým materiálom dvojčiat Luly a Nany sa rozhodli manipulovať čínski vedci. Zdá sa však, že to nevyšlo podľa plánu. Cieľom bolo genetickú informáciu upraviť tak, aby boli deti odolné voči HIV, namiesto toho však vytvorili nechcenú genetickú mutáciu. Aj keď bol experiment vykonaný ešte minulý rok, nehovorilo sa o ňom. Až nedávno sa na verejnosť dostali prvé informácie týkajúce sa dvojičiek.
Výňatky zo štúdie boli publikované v časopise MIT Technology Review a majú pôsobiť ako výstraha. Čínsky biofyzik He Jiankui totiž konal neeticky a odignoroval akékoľvek vedecké normy a zásady. Biofyzik sa od začiatku experimentu chválil tým, že jeho experiment je prelomový a pomôže kontrolovať epidémiu ochorenia, úspešnosť jeho experimentu sa však nepodarilo potvrdiť.
Využitá bola neprebádaná metóda
Experiment sa zakladal na tom, že malé percento detí sa narodí s imunitou voči vírusu HIV, za čo je zodpovedná mutácia s názvom CCR5. Jiankui následne využil tzv. CRISPR metódu, aby mutáciu vyvolal zámerne. Samozrejme, mnohých vedcov experiment pobúril a tvrdia, že ide o podvod. Tím čínskych vedcov sa síce zameral na mutáciu CCR5, nereplikovali však konkrétny variant s názvom Delta 32. Následkom bolo vytvorenie novej mutácie, ktorej vplyv na človeka nie je známy.
Navyše, metóda CRISPR ešte nie je na 100 percent prebádaná a jej použitie na editovanie ľudskej genetickej informácie je otázne. Čínski vedci sa bránia, že skôr, ako experiment vykonali, skúmali, ako vplýva úprava génov na embryá. Vedecká komunita si však myslí, že je to nereálne. Aby si boli úplne istí, že deťom nehrozí žiadne nebezpečenstvo, museli by vedci podrobne preskúmať každú jednu bunku embrya, čo by malo zrejme fatálne následky.
Búrlivé diskusie vyvoláva aj otázka etickosti tohto výskumu. HIV totiž predstavuje obrovskú sociálnu stigmu a rodičia musia procedúru odsúhlasiť. Otec dvojičiek má navyše v tele vírus HIV, následkom čoho je pre dvojicu takmer nemožné podstúpiť umelé oplodnenie. Hrozí totiž priveľké riziko, že sa ochorenie prenesie z otca na deti, čo kliniky nechcú riskovať. Je preto možné, že rodičia sa po odmietnutí klinikami rozhodli riskovať a umelé oplodnenie absolvovali u vedca, ktorý sa rozhodol s ich deťmi experimentovať.
Navyše, ukázalo sa, že Jiankui zámerne zmanipuloval údaje týkajúce sa dvojičiek, v dokumentácii chýbajú mená lekárov, ktorí umelé oplodnenie napokon vykonali a zmenený bol aj dátum narodenia dvojičiek.
Science Alert
Nahlásiť chybu v článku