Čínska vesmírna stanica Tiangong-1 podľa mnohých expertov predstavuje nemalé riziko pre obyvateľov našej planéty. Od septembra minulého roku sa vymkla spod kontroly. Čínska vláda priznala, že sa nekontrolovane rúti na Zem. Viacerí experti skúsia určiť, kde pristane. V hre sú viaceré krajiny.
Tiangong-1 by mala na Zem dopadnúť začiatkom budúceho roka, pričom najohrozenejšie je Španielsko, Taliansko, Turecko, India či Saudská Arábia. Aspoň tak to predpovedajú členovia Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorá dostala za úlohu zmonitorovať najrizikovejšie krajiny. Predpokladá sa však, že 8,5 tonový kolos nedopadne na Zem celý. Dopadnú len malé horiace úlomky, no i tie môžu vážiť okolo 100 kilogramov, pričom ich pádu nebude možné zabrániť.
Vzbudzuje obavy u viacerých expertov
#RunawayTiangong1 Chinese space station could smash into a major city NEXT YEARhttps://t.co/mcH2aauGjt
— Roman Medvedev (@_romanmedvedev) November 10, 2017
Tiangong-1, čo znamená nebeský palác, bol do vesmíru vypustený v roku 2011, pričom jeho cieľom bolo rozšírenie vesmírnej stanice. Od septembra 2016 sa stal neovládateľným. Holger Krag, vedúci úradu Space Debris, ktorý patrí agentúre ESA poskytol bližšie informácie k lokalizácii miesta najpravdepodobnejšieho dopadu vesmírnej stanice. „Vzhľadom na geometriu obežnej dráhy stanice môžeme vylúčiť, že by úlomky padli severnejšie než 43 ° s. z. š alebo južnejšie než 43° j. z. š. To znamená, že úlomky zo stanice môžu dopadnúť na územie ktoréhokoľvek štátu, ktorý sa nachádza v danom geografickom páse.“
Stanica je v súčasnosti vzdialená od Zeme približne 300 km, no táto vzdialenosť sa bude čoraz viac skracovať. Okrem niektorých európskych krajín je veľká pravdepodobnosť, že zasiahne aj časť USA. Len čas ukáže, kde skončí „nebeský palác,“ ostáva nám veriť, že straty na ľudských životoch budú čo najmenšie, v najlepšom prípade sa budú rovnať nule.
Pozri aj: NASA zverejnila ako znie vesmír. Pripomína desivé sci-fi či tajomné zvuky hlbokého oceánu
indy100.com, dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku