Foto: cmse.gov.cn

Čínska vesmírna stanica Tiangong-1 sa od septembra 2016 stala neovládateľnou. Na Zem by sa mala zrútiť už o niekoľko týždňov.

Nie všetko vyjde podľa našich plánov. Tak to je aj v prípade skupiny vedcov, ktorí vkladali do vesmírnej stanice Tiangong-1 veľké nádeje. Tento „vesmírny palác“ bol do vesmíru vypustený v roku 2011, pričom jeho cieľom bolo rozšírenie vesmírnej stanice. Na jeseň 2016 sa však všetko pokazilo. Vedcom tak neostáva nič iné, než čakať, kedy dopadne na Zem.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dopad vesmírnej stanice sa očakáva v horizonte niekoľkých týždňov. Odborníci síce predpokladali jej dopad už v januári 2018, no stanica má zjavne čas. Najdôležitejšia otázka však znie, kam dopadne? Pred pár mesiacmi na základe zozbieraných dát Holger Krag určil približné pásmo dopadu vesmírnej stanice: „Vzhľadom na geometriu obežnej dráhy stanice môžeme vylúčiť, že by úlomky padli severnejšie než 43 ° s. z. š  alebo južnejšie než 43° j. z. š. To znamená, že úlomky zo stanice môžu dopadnúť na územie ktoréhokoľvek štátu, ktorý sa nachádza v danom geografickom páse.“

Ohrozené pásmo


Tak sa zdá, že dnes už skupina vedcov vie presnejšie lokalizovať pravdepodobný dopad Tiangongu-1. Vesmírna stanica by mala na Zem dopadnúť asi 3. apríla 2018, pričom najviac je ohrozený americký Michigan. Vedci však tvrdia, že na paniku nie je dôvod. Podľa spoločnosti  Aerospace máte väčšiu pravdepodobnosť, že vyhráte v Jackpot, než to, že vás zasiahne objekt padajúci z vesmíru. Väčšina z častí vesmírnej stanice sa zničí už v atmosfére, pričom na Zem dopadne len niekoľko kusov, a aj preto by dopad stanice na Zem nemal mať nejaké katastrofálne následky. Jediným nebezpečenstvom by mohla byť látka hydrazín, ktorá je toxická a samozápalná. Hydrazín sa používa ako súčasť raketového paliva.

Stanicu neustále monitorujú


Už teda o pár týždňov budeme vedieť, či boli dôsledky dopadu Tiangongu-1 naozaj také minimálne, ako tvrdila spoločnosť Aerospace. Pevne veríme a dúfame, že to tak bude.

Pozri aj: Konečne vieme, ako vyzerá Jupiter vo vnútri. Sonda Juno poslala na Zem cenné dáta o zložení najväčšej planéty Slnečnej sústavy

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články