V novembri minulého roka čínski vedci oznámili, že experimentálny supravodivý reaktor Tokamak (EAST) – tzv. umelé slnko, ktoré má napodobniť proces jadrovej syntézy, ktorú skutočné slnko využíva na výrobu energie – prekonal míľnik v podobe dosiahnutia teploty presahujúcej 100 miliónov stupňov Celzia.
Aktuálne tvorcovia projektu tvrdia, že dokončenie stavby „umelého slnka“ by sa malo uskutočniť už tento rok. Veria, že tomuto zariadeniu sa podarí dosiahnuť medzník v teplote iónov, čím vytvorí nový rekord v technológii fúzie a priblíži nás k novému veku v oblasti energie. O dokončení stavby v roku 2019 informoval pre portále Global Times Duan Xuru, predstaviteľ Čínskej národnej jadrovej spoločnosti, počas výročného zasadnutia Čínskej ľudovej politickej konzultačnej konferencie.
Zároveň dodal: „Umelá slnečná plazma sa skladá hlavne z elektrónov a iónov a existujúce zariadenia Tokamak v krajine dosiahli teplotu elektrónov nad 100 miliónov °C vo svojej základnej plazme a teplotu iónov 50 miliónov °C.“
A práve ión je prvok, ktorý generuje energiu v zariadení. Podľa Duana, zariadenie Tokamak bude schopné dosiahnuť teplotu iónov 100 miliónov °C, čo je sedemkrát viac ako iónová teplota skutočného slnka.
Ak sa jeho slová potvrdia, zariadenie by mohlo slúžiť ako šablóna pre budúce reaktory jadrovej syntézy, čím sa dostane sen o neobmedzenej čistej energii o krok bližšie k realite.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku