Okrem nejednej zvláštnej zásady etikety, neraz bizarných jedál a ešte bizarnejších zvykov, prichádza teraz Čína s ďalšou novinkou. Zaviedla zákaz používania písmenka N na internete. Zákaz bude platný najmenej jeden deň. Čo je dôvodom takejto zvláštnosti?
Na internete sa rozprúdila búrlivá diskusia, v ktorej sa hovorilo o tom, že komunistická strana v Číne plánuje podať návrh na zrušenie funkčného obdobia, na ktoré je volený prezident krajiny. To by znamenalo, že prezident by mohol byť pri moci na dobu neurčitú. Momentálne je prezidentom Xi Jinping a zdá sa, že sa svojho postu nechce vzdať len tak ľahko. Čo s tým má úbohé písmenko N? To zatiaľ nie je celkom jasné, na povrch však už vyplávalo niekoľko teórií.
Jedna z nich tvrdí, že používanie písmenka N bolo na internete zakázané preto, lebo sa príliš často využívalo v diskusiách kritizujúcich návrh, ktorý by zabezpečil Xi Jinpingovi neobmedzene dlhú vládu. Ako prišli na to, že práve toto písmenko sa používa najčastejšie a čo jeho zakázaním v diskusiách dosiahnu, je záhadou.
They did what? Did WHAT! How do you ban a letter? https://t.co/vwFLuo8ulL
— Ayush Baheti (@AyushBaheti) March 1, 2018
Po tom, čo sa úvahy o návrhu dostali na verejnosť, spustila sa vlnka kritiky najmä na platformách Weibo a WeChat, ktoré slúžia ako alternatíva pre Twitter a WhatsApp. Samozrejme, cenzúra zaúradovala takmer okamžite a začala zakazovať využívanie a zobrazovanie niektorých pojmov, ako napríklad „emigrácia“, „doživotný“, „meno prezidenta“, „neobmedzená kontrola“, či slovko „nesúhlasím“. Zakazovanie pojmov však očividne nestačilo, cenzurovanie zašlo ešte ďalej a zakázalo sa využívanie písmenka N.
Keď sa užívatelia pokúsili napísať do správy písmenko N, zobrazilo sa im hlásenie chybovosti a oznam, že obsah správy, ktorú chcú poslať, nie je povolený. Zákaz však nemal dlhé trvanie a čoskoro sa N mohlo používať v konverzáciách opäť.
China’s internet censors ban use of the letter ‚N‘: https://t.co/WUWEI6hAR8 pic.twitter.com/9gmg3zYQfJ
— PCMag (@PCMag) February 28, 2018
Ďalšia z teórií poukazuje na fakt, že v Číne je písmenko N využívané podobne ako u nás písmenko X, teda na označenie neznámej matematickej hodnoty. N teda môže mať aj hodnotu nekonečna. Iná teória zas naznačuje, že písmenko N je na začiatku slova NO, teda nie a vláda sa zakázaním N pokúsila zabrániť akýmkoľvek pokusom o nesúhlas, či odmietnutie.
Nech už je príčina cenzúry online vyjadrených myšlienok, slov, písmen, či rôzneho iného obsahu akákoľvek, je zvláštna a vyvoláva veľa otázok.
Pozri aj: Možno sa toho dožijeme už v roku 2050. Takto by to vyzeralo, keby ľudia prestali zomierať
iflscience
Nahlásiť chybu v článku