Tím čínskych vedcov vyvinul najvýkonnejší kvantový počítač, ktorý je 10-miliárdkrát rýchlejší ako počítač spoločnosti Google. Čína tak dosiahla kvantovú dominanciu.
V roku 2019 spoločnosť Google uviedla, že postavila prvý počítač na dosiahnutie „kvantovej nadvlády“, ktorý ako prvý prekonal tie najlepšie superpočítače na svete pri kvantových výpočtoch, uvádzal vtedy portál Live Science.
Dosiahol kvantovú prevahu
Teraz čínsky tím na Čínskej univerzite pre vedu a technológie v Hefei vytvoril kvantový počítač s názvom Jiuzhang, informuje portál Science Alert. Popis počítača a jeho výpočtového výkonu bol zverejnený 3. decembra v časopise Science.
Za predpokladu, že tieto tvrdenia sú správne, tak Jiuzhang je druhým kvantovým počítačom, ktorý dosiahol kvantovú prevahu. Kvantová prevaha či nadvláda je stav, kedy kvantový počítač dokáže vyriešiť jednu úlohu, ale bežný superpočítač to nedokáže.
Čína investovala veľké prostriedky do kvantovej výpočtovej techniky, pričom vláda už utratila 10 miliárd dolárov v národnom laboratóriu pre kvantové informačné vedy, informovala o tom agentúra NDTV.
Špecializované zariadenie
Kvantové počítače môžu využívať neobvyklé výpočty, ktoré sa riadia kvantovým svetom a tým prekonávajú klasické počítače v niektorých úlohách. Tam, kde klasické počítače vykonávajú výpočty pomocou bitov, ktoré môžu mať dva stavy, a to 1 alebo 0, môžu v mnohých stavoch súčasne existovať kvantové bity alebo qubity. To kvantovým počítačom umožňuje riešiť problémy rýchlejšie ako klasickým počítačom.
Čínsky počítač Jiuzhang robí svoje výpočty pomocou optických obvodov. Zariadenie spoločnosti Google, Sycamore, používa supravodivé materiály na čipe a viac sa podobá na základnej štruktúre klasickým počítačom.
Superpočítač by to riešil 2,5 miliardy rokov
Zariadenie je skonštruované tak, aby riešilo iba jeden typ problému. V praxi by tak ako samostatný počítač nebol obzvlášť užitočný. Vedci na jeho testovanie zadali úlohu „vzorkovania Gaussovho bozónu“, pri ktorej počítač počíta výstup zložitého obvodu, ktorý využíva svetlo. Tento výstup je vyjadrený ako zoznam čísel.
Jeho výpočtový čas bol asi 200 sekúnd, zatiaľ čo najrýchlejšiemu klasickému čínskemu superpočítaču by to trvalo až 2,5 miliardy rokov. Táto správa ale neznamená, že Čína má plne praktický kvantový počítač. Je prísne špecializovaný, avšak ukazuje, že Čína je na dobrej ceste postaviť univerzálny kvantový počítač.
Nahlásiť chybu v článku