Bezposádková misia dostala označenie Tchien-wen-1, informovala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na miestne médiá.
Názov misie, ktorej spustenie je naplánované na tento rok, oznámila CNSA pri príležitosti čínskeho Dňa vesmíru a 50. výročia vypustenia prvej čínskej družice Tung Fang Chung-1. CNSA uviedla, že všetky budúce misie zamerané na prieskum planét budú niesť názov Tchien-wen.
Výraz Tchien-wen znamená v čínštine „Otázky nebesiam“ a je odvodený z názvu básne, ktorú pred vyše 2000 rokmi napísal Čchü Jüan, jeden z najväčších čínskych básnikov, a nastoľuje v nej otázky o hviezdach a iných nebeských telesách.
Čína chce byť jednou z hlavných vesmírnych mocností
Čína sa v roku 2003 stala po bývalom Sovietskom zväze a USA iba treťou krajinou sveta, ktorej sa podarilo dostať človeka do vesmíru pomocou rakety vlastnej výroby. Peking sa odvtedy usiluje v oblasti kozmických technológii dobehnúť Rusko i Spojené štáty a stať sa do roku 2030 jednou z hlavných vesmírnych mocností.
Misiu, na ktorej sa spoločne podieľajú Európska vesmírna agentúra (ESA) a ruský Roskosmos s cieľom pátrať po stopách života na Marse, v marci pre svetovú pandémiu koronavírusu odložili z tohto roku na rok 2022.
V rámci misie ExoMars sa má dopraviť na Mars prieskumné robotické vozidlo (rover) s vrtákom a automatickým ramenom. „Prijali sme ťažké, ale dobre zvážené rozhodnutie,“ uviedol šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Nahlásiť chybu v článku