Foto: SITA

Čína sa môže stať v poradí druhou krajinou, ktorá dostane svoje zariadenia na povrch červenej planéty.

Čína úspešne odštartovala svoju historicky prvú misiu na Mars. Krajina môže prepísať históriu vesmírneho výskumu. Ako však pre režim býva zvykom, misia je od začiatku zahalená rúškom tajomstva. Štart rakety zo základne Wen-čchang sme napríklad pre obavy z neúspechu nemohli sledovať naživo, ako sme zvyknutí pri vesmírnych agentúrach iných krajín.

Článok pokračuje pod videom ↓

Historicky prvá čínska misia na Mars vo štvrtok úspešne odštartovala zo základne Wen-čchang na čínskom ostrove Chaj-nan, informovala agentúra AFP. Úvod misie Tchien-wen-1 svet nemohol sledovať naživo, podobne ako štarty rakiet SpaceX, NASA či Európskej vesmírnej agentúry. Podľa mnohých kritikov sa Čína obávala možného neúspechu. Svetu preto oznámila len výsledok štartu, ktorý sa zaobišiel bez komplikácií.

Foto: SITA

Orbiter, lander aj rover súčasne

Čínska misia Tchien-wen-1 však nie je zaujímavá len svojím štartom. Čína sa vôbec ako prvá krajina rozhodla na Mars vyslať marťanský orbiter, lander aj rover súčasne. To prináša mnoho technických komplikácií, najväčšia čínska raketa Long March 5 pritom štartovala len štvrtýkrát v histórii.

Foto: SITA

Misia s názvom Tchien-wen-1 by mala k Marsu doraziť vo februári 2021 po sedem mesiacov trvajúcej ceste dlhej 55 miliónov kilometrov. Jej súčasťou je kozmická loď, pristávací modul a vesmírne vozidlo, ktoré bude študovať planetárnu pôdu. Čína na Marse bude hľadať aj možné zásoby podzemnej vody či známky po mimozemskom živote.

Štatistiky nevyzerajú dobre

Ak sa Číne misia vydarí a pristávací modul spolu s vesmírnym vozidlom úspešne dosiahnu povrch Marsu, krajina sa stane historickou druhou v poradí, ktorá na povrch červenej planéty dokázala dostať pohyblivé vozidlo. Doposiaľ tak učinili len Spojené štáty americké. Portál The Verge pripomína, že pokusy iných agentúr dostať čokoľvek na povrch Marsu skončili vždy neúspechom. Nepodarilo sa to Sovietskemu zväzu, ani Európskej vesmírnej agentúre.

Foto: SITA

Čína však v posledných rokoch zaznamenala veľké vesmírne úspechy, napríklad pri misiách lunárnych misiách. Dr. Rain Irshad z vesmírneho výskumného inštitútu RAL Space v Spojenom kráľovstve pre BBC pripomína, že čínska vesmírna agentúra nemá ani 30-ročnú tradíciu. „Je mimoriadne fascinujúce sledovať, čo to Čína robí,“ komentuje Irshad skutočnosť, že krajina na Mars posiela orbiter, lander a rover súčasne.

Foto: SITA

Zaujímavý je aj fakt, že v priebehu tohto týždňa ide už o druhý štart vesmírnej misie k Marsu. V pondelok z japonského kozmodrómu Tanegašima odštartovala misia Spojených arabských emirátov. V závere mesiaca plánujú ďalšiu misiu na Mars aj Američania, štartovať by predbežne mala 30. júla. Všetky tri misie sa tak k Marsu priblížia približne v rovnakom termíne.

Uložiť článok

Najnovšie články