Keď Čína pred niekoľkými týždňami oznámila, že plánuje zrušiť 25 rokov trvajúci zákaz obchodovania s tigrími kosťami a nosorožími rohmi, vo svete to takmer okamžite vyvolalo vlnu negatívnych reakcií. Organizácie na ochranu zvierat a prírody a ľudia po celom svete vyjadrovali svoje rozhorčenie, čím na Čínu vytvorili silný mediálny tlak. Protest nakoniec priniesol svoje ovocie. Krajina sa rozhodla zrušenie zákona odložiť.
Zákon ostáva v platnosti
Zrušenie zákazu obchodovania s tigrími kosťami a nosorožími rohmi na domácej pôde Číny, sa nateraz nakoniec nekoná. V oficiálnom vyhlásení to médiám v pondelok potvrdil generálny tajomník štátnej rady Ding Xuedong. Vo vyhlásení zdôraznil, že Čína nebude meniť svoj postoj k ochrane voľne žijúcich živočíchov a zákaz platný od roku 1993 ostáva naďalej v platnosti. V krajine je tak stále prísne zakázaný dovoz a aj vývoz tigrov a nosorožcov, rovnako ako aj ich telesných pozostatkov. Trestné je aj obchodovanie s týmito zvieratami a ich telesnými časťami, ako aj využívanie tigrích kostí a rohov nosorožcov v tradičnej medicíne. Ding Xuedong dodal, že krajina bude naďalej bojovať proti nelegálnemu obchodu s ohrozenými druhmi živočíchov a to aj na medzinárodnej úrovni.
Nátlak a radosť ochranárov
Čínska vláda od plánu zrušenia zákazu ustúpila po mediálnom tlaku a protestoch mnohých organizácií na ochranu zviera a prírody. Margaret Kinnairdová (vedenie WWF) uviedla, že Svetový fond na ochranu prírody rozhodnutie čínskej vlády víta. Dodáva, že tento krok pomôže pri riešení nelegálneho obchodu s voľne žijúcimi zvieratami, v ktorom Čína zohráva veľmi dôležitú úlohu. Úľavu vyjadrili aj organizácie World Animal Protection, Humane Society International a mnohé iné.
Tigrie kosti a rohy nosorožcov v tradičnej medicíne
Zrušenie zákazu obchodovania s tigrími kosťami a nosorožími rohmi sa malo týkať iba samotnej Číny. Krajina chcela ich využívanie povoliť v tradičnej čínskej medicíne. V nej sa tigrie kosti využívajú pri problémoch s reumou a pri bolestiach kĺbov. Rohy nosorožcov zas majú pomáhať pri dne či dokonca rakovine. Priaznivé účinky majú mať aj pri liečení impotencie či ústupe horúčky. Do dnešného dňa však medicínsky účinok tigrích kostí ani rohov nosorožcov nebol vedecky dokázaný.
Ohrozené druhy
Nosorožce aj tigre patria k svetovo ohrozeným druhom živočíchov, ktoré sa pomaly z divokej prírody vplyvom človeka vytrácajú. Kým nosorožce patria vo všeobecnosti ku kriticky ohrozeným druhom, tigre sú klasifikované „len“ ako ohrozené. Za posledných 100 rokov však populácia tigrov poklesla zo 100-tisíc na 4-tisíc jedincov žijúcich vo voľnej prírode. Nosorožcov nájdete v ázijskej prírode približne v rovnakom počte. Ohrozené sú však aj tie v Afrike, kde ich vo voľnej prírode ostáva ešte približne 25-tisíc.
BBC, The Guardian
Nahlásiť chybu v článku