Foto: unsplash/ NASA

Existuje niekde vo vesmíre život?

To je otázka, na ktorú sa snažia nájsť odpoveď odborníci už desaťročia. Jasný dôkaz o existencii mimozemského života zatiaľ nemáme, nie je však ani dôkaz o tom, že by taký život niekde vo vesmíre nemohol existovať. Možno je dokonca bližšie ako sa nazdávame.

Článok pokračuje pod videom ↓

Taikonauti chcú ísť na Mars

NASA, ale aj iné vesmírne agentúry venujú v poslednom čase veľkú pozornosť najmä Marsu. Ako informuje portál Metro, čínska vláda chce v tomto smere NASA predbehnúť a na Mars vyslať svojich astronautov. Ich úlohou bude planétu poriadne preskúmať a zistiť, či sa v okolí vyskytuje akýkoľvek náznak mimozemskej formy života. Ide vôbec o prvý prípad, kedy Peking verejne informoval o pláne vyslať na červenú planétu posádku.

Prvou zastávkou taikonautov, teda čínskych astronautov, bude Mesiac a až potom sa vydajú ďalej, konkrétne na Mars. Samozrejme, expedícia nebude ľahkou úlohou, Číňania však veria, že na misiu majú dostatočnú výbavu a zvládnu ju bez väčších ťažkostí.

Foto: unsplash

Pre China Daily sa vyjadrila spoločnosť China Aerospace Science and Technology Corporation, ktorá tvrdí, že čoskoro pristane na Mesiaci prvá čínska posádka. Ich úlohou bude vytvoriť základňu, z ktorej budú vykonávať vedecké operácie a výskumy. Cieľom je zistiť, kam sa až človek môže dostať a zaistiť, aby mali vedci pred expedíciou ďalej od Mesiaca všetky potrebné údaje. Dlhodobým cieľom je bezpečne dopraviť človeka až na Mars.

Podarí sa objaviť dôkazy o existencii mimozemského života?

Pang Zhihao, ktorý sa venuje výskumu vesmírnej technológie, podľa China Daily tvrdí, že misia poskytne vedcom jedinečnú príležitosť skúmať možnú prítomnosť mimozemských foriem života. Zároveň však ide o možnosť získať aj ďalšie informácie týkajúce sa Zeme a evolúcie života na nej.

Foto: unsplash

Čo sa týka prieskumu červeného obra, vo vedení je zatiaľ NASA. Pred časom sa vesmírnej agentúre podarilo objaviť pozostatky po akejsi oáze, ktorá by mohla naznačovať, že na Marse kedysi existoval život. Rover Curiosity zas natrafil na pozostatky plytkých slaných jazier, ktoré podľa všetkého prešli niekoľkými fázami pretekania a vysychania. Rover sa pohyboval vo vyschnutom koryte rieky v oblasti krátera Gale a za pomoci špeciálne upraveného vybavenia robil chemickú analýzu nájdených kameňov.

Metro
Uložiť článok

Najnovšie články