Foto: By Adrian Pingstone [Public domain], from Wikimedia Commons

Technológia sa pomaly ale isto, zakráda do každého aspektu nášho života.

Ešte stále však na tom nie sme tak, ako obyvatelia Číny. Čínska vláda sa totiž rozhodla spustiť projekt, ktorý vníma ako istý druh sociálneho experimentu. V rámci neho má byť do roku 2020 až 1,4 miliardy obyvateľov, neustále pod drobnohľadom, mnoho z nich je však pozorovaných už teraz.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na tomto projekte pracuje vláda údajne už desaťročie a jeho cieľom je priradiť každému obyvateľovi skóre dôveryhodnosti. Komunistická strana sa vyjadrila, že dôveryhodní ľudia sa budú môcť slobodne pohybovať kdekoľvek len budú chcieť, kým tí nedôveryhodní neurobia ani krok bez toho, aby ich niekto nesledoval.

Aby bolo možné tento projekt vykonať, bude Čína potrebovať poriadne nákladné technické vybavenie, ako napríklad 200 miliónov bezpečnostných kamier. Kamery budú nastavené na snímanie tvárí a informácie budú posielané do centra, kde sa budú vyhodnocovať zdravotné záznamy, finančná situácia ale aj register trestov jedinca.

Foto: unsplash

Po vyhodnotení bude každému občanovi priradené skóre. Skóre si jedinec môže navýšiť napríklad tak, že bude načas platiť účty, bude separovať odpad a podieľať sa na charitatívnej činnosti. Za odmenu bude mať napríklad lacnejšiu hromadnú dopravu a kratšiu čakaciu dobu v nemocničných zariadeniach.

Ak však kamery niekoho pristihnú fajčiť na miestach, kde je to zakázané, prechádzať na červenú alebo nebude načas platiť účty, čaká ho trest. Každému môže hroziť obmedzenie možnosti cestovať alebo finančná pokuta. Pozornému oku kamery sa nevyhne nikto, čo na vlastnej koži pocítil aj investigatívny novinár Liu Hu. Digitálna diktatúra mu zničila kariéru po tom, čo sa opovážil obviniť vládnych predstaviteľov z korupcie.

Liu nemohol voľne cestovať vlakom a jeho účty na sociálnych sieťach boli zablokované. Myslí si, že občania Číny si neuvedomujú, čo všetko im v rámci tohto zvráteného sociálneho experimentu hrozí a žijú v akejsi ilúzii. Myslia si, že ich súkromie ostane chránené a z dlhodobého hľadiska bude experiment slúžiť v prospech všetkých slušných občanov. Digitálnej diktatúre sa však nebudú musieť podrobovať len jedinci, ale aj celé spoločnosti, dokonca aj tie medzinárodné. Samozrejme, mnohé spoločnosti sa bránia a boja sa, že by to mohlo ohroziť ich existenciu.

Nepripomína vám digitálna diktatúra dej seriálu Black Mirror alebo filmu The Circle, v ktorom si hlavné postavy zahrali Emma Watson a Tom Hanks? Ľudia boli taktiež sledovaní na každom kroku a aj keď sa spočiatku zdalo, že je to pre ich dobro, ak ste film videli, iste viete, ako to dopadlo.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články