Foto: pixabay.com

Svetlá nádej pre planétu Zem a záchranu kriticky ohrozeného druhu tučniakov.

V boji za ochranu prírody a životného prostredia počúvame dobré správy len príležitostne. Jedna skvelá správa však práve prichádza z Južnej Ameriky, kde čilská vláda nepovolila verejnosťou a ochranármi ostro kritizovaný megaprojekt na ťažbu medi a železa v blízkosti chránenej rezervácie vzácnych tučniakov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Dnes je historický deň! Vláda nepovolila projekt Dominga kvôli nedostatku informácií a nedostatkov pri zmierňovaní a odstraňovaní škôd na životnom prostredí. Toto je víťazstvo pre všetkých,“ napísala na svoj Facebook mimovládna organizácia Oceana Chile, ktorá sa zaoberá ochranou morí a oceánov.

Foto: wikimedia.org

Dva a pol miliardový projekt Dominga, ktorý vypracovala čilská banská spoločnosť Andes Iron, bol skutočne megaprojektom. Spoločnosť sľubovala ročne vyťažiť 12 miliónov ton železnej rudy a 150 miliónov ton medi. Projekt Dominga mal byť pritom lokalizovaný do regiónu Coquimbo v strednej oblasti Čile, práve neďaleko chránenej rezervácie tučniakov jednopásych. Okrem ťažby projekt zahŕňal aj výstavbu celkom nového prístavu a celkovú zmenu miestnej infraštruktúry. A práve tu nastal problém a ochranári sa pustili do „boja“ proti projektu.

Podľa ochranárov by projekt Dominga veľmi nepriaznivo ovplyvnil oblasť nazývanú Humboldt Penguin Reserve, prírodnú rezerváciu tučniaka jednopáseho, kriticky ohrozeného druhu, ktorý žije iba v Čile a Peru. Biodiverzita rezervácie je však oveľa bohatšia. Na tomto mieste žijú i delfíny, morské korytnačky, veľryby, uškatce, albatrosy a množstvo ďalších živočíchov.

Foto: pixabay.com

Napriek tomu, že čilská vláda projekt Dominga nepovolila, banská spoločnosť Andes Iron má ešte možnosť toto rozhodnutie napadnúť. Dúfajme však, že sa už situácia nezmení a kriticky ohrozený druh tučniaka bude môcť ďalej pokojne nažívať pri pobreží regiónu Coquimbo.

Pozri aj: Bolívia ruší národnému parku štatút nedotknuteľného územia. Srdcom Amazonského pralesa postaví 305 kilometrov dlhú diaľnicu

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články