Kto by bol pred 100 rokmi povedal, že auto bude vlastniť každý a internet bude bežnou súčasťou každej domácnosti? Naši predkovia ale uvažovali nielen nad technológiami, ale aj nad výzorom ľudí z budúcnosti. Verili napríklad, že ženy si budú holiť vlasy, muži si ich budú natáčať a trendom bude farbiť si zuby na čierno.
Rok 1923 bol poriadne rušný
Ako informuje web The Vintage News, v roku 1923 noviny uverejnili názory ľudí na to, ako bude vyzerať svet o 100 rokov neskôr. Rok 1923 bol poriadne rušný, podarilo sa vtedy odhaliť hrobku kráľa Tutanchamóna, vznikla spoločnosť Warner Brothers (dnes Warner Bros. Discovery) a Američania bojovali s prohibíciou. Diali sa aj masívne ekonomické, politické a spoločenské zmeny.
Výskumník Paul Fairie z Albertskej univerzity sa rozhodol, že o niekoľko výstrižkov z novín sa podelí prostredníctvom Twitteru. Niektoré z predpovedí sú vtipné či bizarné, iné sú ale až desivo presné.
The work day will be four hours long pic.twitter.com/YFwCYnXJL0
— Paul Fairie (@paulisci) January 1, 2023
Ľudia napríklad pred 100 rokmi verili, že v roku 2023 bude tvrdá drina v práci dávnou minulosťou. Trvalo desaťročia, kým sa podarilo ustanoviť 40-hodinový pracovný týždeň. Prvýkrát sa 8-hodinový pracovný deň začal praktizovať v 16. storočí v Španielsku, bežne zaužívaným štandardom sa ale stal až v 18. storočí.
Budeme sa niekedy dožívať 300 rokov?
Ľuďom sa čoraz menej páčili kruté podmienky, nízke platy a vyčerpávajúca práca v továrňach. Ľudia v roku 1923 si preto mysleli, že vďaka elektrickej energii bude pracovný deň trvať už len 4 hodiny. Aj keď 8-hodinový pracovný deň je stále štandardom, isté je, že technológie nám prácu v mnohých smeroch skutočne uľahčili.
Pred storočím ľudia dúfali, že sa budeme dožívať 100, ba dokonca aj 300 rokov. Aj keď je oproti roku 1923 priemerná dĺžka života určite vyššia a je nepravdepodobné, že sa niekedy budeme dožívať 300 rokov, prvýkrát za desaťročia si vedci všimli, že opäť začala klesať. Tešíme sa z vyššej kvality života, medicína sa posúva vpred míľovými krokmi a fajčeniu holduje v súčasnosti oveľa menej ľudí ako pred 100 rokmi.
Čo sa módy týka, naši predkovia si mysleli, že ženy si budú holiť hlavu dohola, muži si budú vlasy natáčať a trendom budú zuby zafarbené na čierno. Ďalší verili, že každý bude krásny. Mysleli si, že všetci budú dokonca takí krásni, že súťaže krásy budú zbytočné, lebo nebude možné vybrať víťaza.
Bezdrôtová vojna
Ľudia predvídali, že ochorení bude menej a nebudeme potrebovať toľko lekárov. Čiastočne sa to naplnilo, keďže vďaka očkovaniam sa podarilo eliminovať mnohé nebezpečné choroby, napríklad osýpky. Po roku 1920 na ne umieralo až 30 % nakazených. Epidémia detskej obrny zas v roku 1916 v New Yorku pripravila o život vyše 6 000 ľudí.
Predpoveď týkajúca sa lietajúcich áut sa nenaplnila, vzniklo ale niekoľko prototypov áut poháňaných rádiovými vlnami. Pred 100 rokmi ľudia verili, že vo vojnách sa bude bojovať zbraňami s vodným prúdom poháňanými elektrickou energiou. Vojna mala byť zároveň bezdrôtová. Čo sa zatiaľ nesplnilo, je schopnosť komunikovať telepaticky, avšak človek nikdy nevie.
Nahlásiť chybu v článku