Parlament minulý týždeň schválil zmeny v stavebnom zákone, ktorý bol v pôvodnej forme takmer 50 rokov. Nová úprava začne platiť od 1. apríla. Za zákonom stojí Ministerstvo dopravy SR. Zmeny by mali uľahčiť život všetkým ľuďom, ktorí sa v budúcnosti pustia na Slovensku do stavby.
Aktuálny stavebný zákon bol kritizovaný najmä kvôli dlhým čakacím dobám na rozhodnutia orgánov a priveľkej administratíve. To by sa malo od apríla zmeniť, novelu už podpísal aj prezident Peter Pellegrini. Čo všetko zmení nový zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku? Prinášame vám sumár najdôležitejších zmien a ich zjednodušené vysvetlenie.
Urýchlenie stavebného konania
Najvýraznejším bodom novej legislatívy je zjednodušenie celého stavebného konania. Súčasný stavebný zákon počíta s dvojstupňovým posudzovaním stavebného zámeru – stavebné a územné konanie. Tento systém spôsobuje duplicitu vyjadrení orgánov a zbytočné „naťahovanie“ a predlžovanie celého procesu.
To má vyriešiť nový stavebný zákon, ktorý obe konania zlučuje do konania o stavebnom zámere. Podľa ministra dopravy Jozefa Ráža to môže skrátiť dĺžku stavebného konania o polovicu. Ako príklad uvádza schvaľovanie stavby rodinného domu, ktoré v ideálnom čase aktuálne trvá v priemere osem mesiacov, zlúčením procesov sa to môže skrátiť na štyri mesiace.
Rozhodnutie do 30 dní
V rámci stavebného konania sa stanovuje aj lehota 30 dní, ktorú musí stavebný úrad pri vydaní rozhodnutia o stavebnom povolení dodržať. Ak by dovtedy úrad nerozhodol, uplatnil by sa tzv. fiktívny súhlas, vďaka ktorému človek môže stavať a stavebné povolenie získa dodatočne.
Lehoty sa určujú aj pre ďalšie úrady a orgány, ktoré vydávajú rozhodnutia v rámci stavebného procesu. Do 30 dní musí úrad rozhodnúť v prípade, že k žiadosti nie je potrebná obhliadka alebo ústne pojednávanie. V ostatných (zložitých) prípadoch má úrad na rozhodnutie 60 dní.
Drobné stavby netreba ohlasovať na úrade
Drobné stavby konečne dostanú svoju definíciu. Podľa nového zákona ide najmä o stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 50 m² a výšku 5 m. Príkladom sú kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, stavby na chov drobných zvierat, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov a garáže. Do tejto skupiny patria aj bazény s rozmermi do 25 m².
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- v akom prípade je potrebné ohlasovať drobné stavby,
- kto po novom musí čierne stavby odstrániť,
- ktorý úrad bude čierne stavby riešiť,
- ako odôvodnila opozičná poslankyňa to, že hlasovala za schválenie,
- čo si o tom myslia odborníci.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku