Divoká krása. Asi tak by sa dala v stručnosti opísať táto malá balkánska krajina, ktorú stále mnoho ľudí veľmi nepozná. A to je škoda. Čierna Hora je mladý, no pritom moderný štát, ktorý vznikol v roku 2006, keď sa oddelil od Srbska. V priebehu storočí bola Čierna Hora napádaná zo všetkých strán, no podarilo sa jej zachovať si svoju kultúru a jazyk. Veď ani najsilnejšia ofenzíva Osmanskej ríše nedokázala dobyť horské oblasti v blízkosti vtedajšieho hlavného mesta.
Čiernohorci boli neustále nútení zápasiť s tureckými či inými vojskami, len aby si zachovali svoju slobodu. Novšie dejiny Čiernej Hory sa začali písať v 19. storočí, keď bola spolu aj so Srbskom uznaná ako právoplatný štát. V nasledujúcom storočí bola zase súčasťou Juhoslávie.
Čo je ale na Čiernej Hore najpríťažlivejšie, je jej príroda. Nádherné horské oblasti takmer nedotknutej panenskej prírody musia očariť každého.
Ak sa vyberiete na turistiku po Čiernej Hore určite neobíďte vrch Durmitor a plesá, ktoré sa pri ňom nachádzajú. Husté ihličnaté lesy, kvalitné turistické chodníky a dobrá vybavenosť robia z týchto miest obľúbené turistické lákadlo. Durmitor sa nachádza iba 70 kilometrov od hlavného mesta Podgorice a cesta vám bude trvať približne dve hodiny autom.
Turisti z celého sveta navštevujú Grand Canyon v USA a obdivujú toto úchvatné prírodné dielo. No nemusíte cestovať do Ameriky, aby ste videli obdobnú prírodnú nádheru. V blízkosti vrchu Durmitor sa nachádza kaňon rieky Tara s maximálnou hĺbkou až 1333 metrov. To z neho robí najhlbší európsky kaňon a druhý najhlbší kaňon na svete. Toto miesto je tak domovom mnohých rastlín, ale aj živočíchov, ktoré sa nikde inde na svete nevyskytujú. Na rieke v kaňone sa dá aj raftovať a podľa hodnotení je toto miesto jedným z najlepších miest pre túto vodnú atrakciu na svete.
Ak by ste zamierili na juh, prišli by ste k Skadarskému jazeru, ktoré je najväčším jazerom na Balkáne. Toto jazero je domovom až 280-tich druhov vtákov, medzi ktorými by ste našli aj rôzne mnohé vzácne druhy, mimo iného aj pelikánov. V jazere sa nachádza až 50 druhov rýb. Okolo jazera môžete nájsť desiatky malých rybárskych dediniek, kde si môžete predstaviť, ako tu asi ľudia v minulosti žili.
Asi každý turista v Čiernej Hore by nemal obísť miesto nazývané Kotorská Boka. Ide o najväčší prírodný záliv na juhu Jadranského mora a býva často považovaný za najjužnejší európsky fjord. Takéto útvary sú v južných oblastiach veľmi neobvyklé, preto býva Kotorská Boka označovaná za jedinečný prírodný šperk nielen Čiernej Hory, ale celej Európy. V okolí tu nájdete mnohé mestá s bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom. Mesto Kotor je zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO pre svoju výnimočnú historickú hodnotu. Za zmienku tiež stojí spomenúť obec Lipci, kde môžete v jaskyni vidieť praveké maľby.
Aby bolo možné skutočne spoznať „divokú krásu“ Čiernej Hory, musíte ju jednoducho navštíviť. Ak vyhľadávate pokoj, krásnu prírodu, príjemných a milých ľudí, s ktorými je možné sa ako-tak dohovoriť aj po slovensky, potom si túto najmenšiu slovanskú krajinu určite zaraďte do svojich cestovateľských plánov.
interez.sk (Matej Mensatoris), slavorum.com
Nahlásiť chybu v článku