Ilustračná foto: Profimedia

Kreativita špionážnych expertov nemala počas studenej vojny hraníc, dôkazom je aj operácia Acoustic Kitty.

Keď sa svet na niekoľko desaťročí rozdelil železnou oponou, signifikantným prvkom v politike významných mocností sa stala špionáž. Vďaka nej dokázali svetoví lídri získavať to najcennejšie – informácie. V dobe napätia a neistoty boli správne informácie doslova na nezaplatenie a tajné služby pre ich získanie absolvovali často až bizarné misie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Spočiatku bolo najefektívnejšie a najjednoduchšie získať fyzického špióna – človeka, ktorý takpovediac z prvej ruky za finančné ohodnotenie sprostredkoval dôležité informácie a pripravované plány druhej strane. Pochopiteľne, tento spôsob sa postupom rokov stával čoraz náročnejší a jednotlivé vlády si dávali veľký pozor na to, koho k prísne tajným projektom pustia. Zakrátko sa do popredia dostávali moderné technológie.

Tie dokázala CIA využiť napríklad pri hĺbení podzemných tunelov určených na odpočúvanie Sovietov, respektíve pri náročných operáciách v rozsiahlych moriach. Kreativite sa medze nekládli a na čo bola prikrátka technológia, sa pokúšali spravodajské služby zrealizovať inak. Často až bizarne. Za zmienku dozaista stojí projekt Stargate, v rámci ktorého chceli Sovietsky zväz odpočúvať pomocou jasnovidcov.

Do popredia idú zvieratá

Na prelome 50. a 60. rokov CIA usilovne pracovala na nových možnostiach špionáže sovietskych agentov či popredných predstaviteľov. Množstvo spôsobov bolo náročných a na niektorých miestach nezrealizovateľných, čo predstaviteľov tajnej služby podnietilo o problematike uvažovať inak. Čo by mohlo byť nenápadné a vysoko efektívne? Odpoveď bola jasná – zvieratá. Ryby, holuby, mačky, ba dokonca aj včely.

Proces s pilotom špionážneho lietadla. Foto: Profimedia

Nikto, ani skúsený špión by v tej dobe zrejme neriešil, že sa k nemu v parku či na inom otvorenom priestranstve priblížila mačka. Ako v oficiálnom dokumente uvádza CIA, zvieratá sa podľa ich teórie mohli dostať na miesta, kam by človek nemohol. Zatiaľ čo mnohé zo zvieracích programov, ktoré CIA skúmala, neboli nikdy operačne nasadené, alebo zlyhali z rôznych technických, logistických či behaviorálnych dôvodov – spoločne demonštrovali vtedajšiu inováciu a kreatívne odhodlanie.

Presne v tej dobe vznikol aj projekt Acoustic Kitty. Ako už z názvu vyplýva, hlavnou postavou sa stala mačka, ktorá mala byť hlavným špionážnym tromfom v rukáve amerických spravodajcov. Roky prípravy, milióny dolárov a moderné technológie však vyústili do bizarného konca, keď sa zvierací agent prvý raz vybral do terénu.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články