Prieskumník narobil na Facebooku šarapatu. Zistili sme, akých máme v skutočnosti (nudných) priateľov, miesto lajknutých stránok sa nám vnucovali príspevky, ktoré nás väčšinou vôbec nezaujímajú. Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku, oznámil, že túto najznámejšiu sociálnu sieť čakajú zmeny. Prakticky je to krok späť. Facebook opäť spojí ľudí tak, ako to bolo kedysi.
Spájanie ľudí, to bol práve prvotný zmysel Facebooku. Až postupom rokov sa z neho stal priestor, v ktorom čoraz väčší priestor zaujímala reklama. Ak ste si prerolovali nástenku, našli ste tam mnoho nerelevantných príspevkov, avšak tomu má byť koniec.
Už o pár mesiacov uvidíme viac príspevkov od priateľov a menej príspevkov od médií, podnikov či iných skupín. Zuckerberg tvrdí, že zmeny budú významné.
One of our big focus areas for 2018 is making sure the time we all spend on Facebook is time well spent.We built…
Posted by Mark Zuckerberg on Donnerstag, 11. Januar 2018
Zuckerberg vo svojom príspevku na Facebooku zdôrazňuje, že jedným z hlavných cieľov firmy na rok 2018 je, aby ľudia strávili čas na Facebooku kvalitne. A kvalitne strávený čas by mal predstavovať najmä rodinu a priateľov, teda tých, kvôli ktorým sme si zakladali účet na Facebooku. Spoločnosť dostala spätnú reakciu, ktorá ich až tak veľmi nepotešila, pretože užívatelia majú už dosť nerelevantných príspevkov, reklamy a vyžadujú viac priestoru pre rodinu a známych.
Už o pár mesiacov má Facebook dostať (opäť) osobnejší nádych. Podľa Zuckerberga z pasívneho čítania článkov a pozerania videí si utužíme vzťahy, čo bude mať „pozitívny vplyv na naše šťastie a pocit blaha.“
Čoraz menej videí, reklám a verejne zdieľaných príspevkov
Otázne je, či zmeny, ktoré zavedie Facebook, bude naozajstným krokom vpred. Ak chceme s niekým udržiavať vzťahy, budeme sa s ním stretávať aj mimo virtuálny svet. Ak však budeme vidieť stále tie isté príspevky detí spolužiakov zo základnej školy, zábery z firemnej akcie bývalého suseda, asi nás Facebook raz-dva omrzí.
Pravdou je, že pôsobením Prieskumníka na Slovensku už mnohé zo zmien nastali, a tak sa táto úprava dotkne najmä krajín, ktoré s rozdelením Facebooku ešte nemajú skúsenosti. Je ale možné, že zavedením globálnych zmien vo Facebooku sa dočkáme úpravy aj u nás.
Pozri aj: Čo keď bublina praskne? Toto by sa stalo, keby padla hodnota Bitcoinu na nulu
tech.sme.sk
Nahlásiť chybu v článku