Foto: Unsplash, © Sémhur / Wikimedia Commons

Viera v duchov, čary a nadprirodzeno je vo východnej Afrike súčasťou života aj v 21. storočí.

Rituály, obrady aj obetovanie ľudských životov. Na druhej strane hon na čarodejnice, pálenie žien na hranici a prenasledovanie. Praktiky stredoveku, ktoré dnes poznáme pomaly už len z kníh a holywoodskych filmov. Pravdou však, že že ľudové čarodejníctvo je aj súčasťou 21. storočia a to najmä v Afrike, s najväčším rozšírením v Tanzánii. Najnovšie tu našli šesť mŕtvych detí, ktorým chýbali uši, zuby aj končatiny. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Čarodejníctvo je v africkej kultúre zakorenené veľmi hlboko. Tzv. prírodné náboženstvá, ktoré v mnohých jej kútoch pretrvávajú dodnes sú postavené na viere v zlých a dobrých duchov predkov, ktorí zasahujú do života ľudí aj do bežných zákonitostí prírody. Súčasťou tradičnej africkej kultúry sú aj čarodejníci, šamani, alebo liečitelia. V najväčšej miere pretrváva táto kultúra dodnes v Tanzánii. A nesie so sebou množstvo problémov, ktorým moderný svet nie je schopný porozumieť.

V tanzánskom regióne Njombe objavili šesť mŕtvych tiel detí, ktorým chýbali uši, zuby a niektorým aj končatiny. Deti boli vo veku 2 až 9 rokov a niekto ich uniesol priamo z ich domovov ešte v decembri. V tom čase zmizlo z jednej oblasti celkom desať detí, no štyri sa nakoniec podarilo nájsť živé. Aktuálny nález potvrdil aj osud zvyšných šiestich. Podľa úradov sa stali obeťami čarodejníctva.

Čarodejníctvo v Tanzánii

V Tanzánii podľa prieskumov až 60% obyvateľov verí, že ich obetný rituál venovaný duchom predkov dokáže ochrániť. Ľudia tiež veria, že časti ľudských tiel majú špeciálne vlastnosti, výnimočné dokonca tie z tiel ľudí trpiacich albinizmom. Práve prenasledovanie ľudí s albinizmom je ešte aj v 21. storočí vo východnej Afrike veľkým a aktuálnym problémom. V spomínanom prípade nálezu šiestich detí síce nešlo o deti s poruchou tvorby melanínu, no úrady ho i tak pripisujú čarodejníctvu.

Tanzania, East Africa, Dar es Salaam, baraka cosmas a boy with albinism at under the same sun house, he lost his right hand in a witchcraft attack

Zabíjanie čarodejníc

Viera v tradičné náboženstvá v sebe, tak ako to poznáme z množstva príbehov, nesie dobrú i zlú mágiu. Kým dobrá mágia v rukách liečiteľa či šamana dokáže pomáhať, liečiť, privolá dážď, dobrú úrodu a šťastie, zlá mágia v rukách čarodejnice spôsobí smrť, choroby a hlad. Súčasťou reality v Tanzánii je tak aj hon na čarodejnice, ktorých miestni obyvatelia zabíjajú tými najhoršími spôsobmi – ukameňovaním, ubitím či upálením.

Foto: Ilustračné (Unsplash)

Počas prvých šiestich mesiacov roku 2017 bolo v Tanzánii zabitých takmer 500 ľudí, väčšinou žien, obvinených z čarodejníctva. Kým miestni obyvatelia hovoria o zlých silách a veria, že sa len bránia, moderný svet hovorí o celkom inej príčine. Miestni ľudia totiž veria, že prejavom čarodejníctva sú sčervenané oči žien.

Nezisková organizácia Legal and Human Rights Centre operujúca v oblasti východnej Afriky však hovorí, že začervenanie očí je dôsledkom pálenia kravského trusu, ktorý sa v regióne používa na kúrenie a varenie v kuchyni. Starostlivosť o domácnosť majú väčšinou ženy, a preto sa práve oni stávajú terčom útokov, prenasledovania a zabíjania poverčivého obyvateľstva.

BBC, CNNafricanews.com, idnes.cz
Uložiť článok

Najnovšie články