V histórii sa vyskytovalo množstvo chorôb, na ktoré ešte neexistovala liečba a ľudia umierali po tisíckach. Rokmi sa ale medicína našťastie posunula dopredu a niektoré choroby zostali našťastie už iba v minulosti. Jednou z nich sú aj kravské kiahne. Preto táto správa všetkých šokovala.
Na stretnutí Eurúpskej spoločnosti pre pediatrickú dermatológiu, ktoré sa konalo v Londýne, výskumníci predstavili prípad, ktorý všetkých prekvapil. Mladému 15- ročnému chlapcovi z Walesu, boli totiž diagnostikované práve kravské kiahne.
Lekára navštívil s tým, že sa mu na tele objavili svrbivé a hnisavé lézie. Zostal však v šoku, keď mu diagnostikovali túto chorobu histórie. Kravské kiahne sú v dnešnej dobe veľmi výnimočné a už sa nepovažujú za životu nebezpečné. Dokonca nie je možný ich prenos z človeka na človeka.
Choroba bola rozšírená najmä v 18. storočí a odvtedy sa vyskytuje len veľmi výnimočne. Vo Walese sa jedná o prípad, ktorý sa objavil po viac ako 10 rokoch. Najčastejšie táto choroba postihuje pracovníkov v zoo, ktorí sú v neustálom styku so zvieratami.
Mladý chlapec chce zostať v anonymite. „Môj syn zostal po tomto zistení celý v rozpakoch,“ hovorí mama mladíka pre BBC. Trvalo niekoľko týždňov, kým sa z toho dostal. Rany však našťastie neboleli, len svrbeli.
História kiahní sa spája s Edwardom Jennerom, ktorý sa zaslúžil o pokrok v ich liečbe. Pozoroval ľudí, ktorí sa po styku s dobytkom nakazili kravskými kiahňami. Všimol si tiež, že u týchto jedincov sa značne znížila šanca nákazy normálnymi kiahňami. Uskutočnil teda pokus, kedy nainfikoval chlapca kravskými kiahňami a keď sa po pár týždňoch zotavil, infikoval ho vakcinačnom dávkou pravých kiahní. Chlapec však bol proti nim imúnny. Jenner sa tak považuje za otca imunológie, keďže s týmto objavom prišiel v časoch, keď kiahne znamenali vážne ohrozenie.
iflscience.com,sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku