Foto: Wikimedia Commons

Príbeh Williama Kamkwambu zaujal celý svet.

Mnohí nadávame, že nežijeme tak, ako by sme chceli, že v iných krajinách sa majú ľudia lepšie a naša životná úroveň nedosahuje  výšku, akú by sme si predstavovali. V skutočnosti môžeme byť radi, že nežijeme v krajinách tretieho sveta, kde vládne hladomor, nedostatok vody a všetkého, čo denne využívame. S podobnými problémami sa potýkal aj William Kamkwamba. No rozhodol sa to zmeniť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje reflex.cz, William musel vo veku 14 rokov prestať chodiť do školy. Tú si jeho rodina totiž nemohla dovoliť, keďže stála až 80 dolárov. Preto pracoval na malom rodinnom pozemku, kde sa snažili vypestovať si aspoň nejaké potraviny na prežitie. V roku 2002 však africkú krajinu Malawi, kde William žil, zasiahlo sucho, ktoré spôsobilo hladomor.

Foto: Erik (HASH) Hersman from Orlando [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
William sa rozhodol s hladom bojovať tak, že sa ponorí do kníh. Nezvolil si beletriu, ale literatúru faktu. V knižnici našiel knihu, ktorá mu zmenila život – Using energy. Tam našiel návod ako si môže zostrojiť veterný mlyn a tiež informácie, ako môže vďaka nemu čerpať vodu či vyrábať elektrinu.

Kde ale zohnať materiál? William sa začal prehrabávať v odpadkoch, ktorých mala jeho dedina (asi ako jedinej veci) dostatok. V odpade našiel všetko, čo potreboval. Ľudia sa mu smiali. Mysleli si, že fajčí marihuanu a má bludné predstavy. Smiech ale čoskoro vystriedal obdiv.

Foto: Erik (HASH) Hersman from Orlando [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Keď svoju turbínu dokončil, pripojil k nej žiarovku a tá sa rozsvietila. Ľudia žasli. Postavil teda ďalšiu turbínu s lepšou konštrukciou a výškou 12 metrov. Potom postavil ďalšiu, ku ktorej pripojil čerpadlo a nádrže s vodou na zavlažovanie. Potom pripojil ďalšie čerpadlo na studňu a pre dedinu tak zabezpečil pitnú vodu.

Foto: Erik (HASH) Hersman from Orlando [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
So svojím projektom sa William zúčastnil aj konferencie TEDx. Mnohých vplyvných ľudí úspech mladíka zaujal a rozhodli sa ho podporovať. William spoznal internet a uchvátila ho dostupnosť informácií. Momentálne žije 32-ročný William v San Franciscu. Vďaka podpore a štipendiu vyštudoval environmentálne štúdiá a pracuje na projektoch, ktoré majú zlepšiť život ľuďom v chudobných oblastiach sveta.

Foto: Joshdboz [Public domain], via Wikimedia Commons
V roku 2013 ho časopis TIME zaradil medzi 30 ľudí do 30 rokov, ktorí menia svet. Ešte v roku 2010 napísal knihu o svojom živote. Tá sa dočkala aj filmového spracovania v tomto roku.

Uložiť článok

Najnovšie články