Prírodopisné múzeum v Londýne je akýmsi pomníkom vede a prírode. Nachádza sa tam jedna z najrozsiahlejších zbierok všetkých zvieracích, rastlinných či minerálnych predmetov. Tiež je domovom jedných z najlepších vedcov na svete, ktorí zasvätili svoj život ich skúmaniu. Nestáva sa každý deň, že by sa tak veľkému a prepracovanému inštitútu podarilo urobiť chybu a už vôbec nie takú, na ktorú poukáže 10-ročný chlapec.
Jednému chlapcovi menom Charlie, ktorý je takmer až posadnutý paleontológiou, sa však presne toto stalo. Do múzea prišiel z Essexu kvôli ich večernému programu „Dino Snores“, kedy môžu deti stráviť noc v múzeu, počas ktorej robia množstvo zábavných aktivít. Práve počas jednej z nich si uvedomil, že múzeum urobilo na jednej z informačných tabúľ chybu, o ktorej povedal svojej mame a neskôr na ňu upozornil aj vedenie múzea. Tí museli uznať, že len 10-ročný chlapec mal pravdu a informáciu zmenia tak, ako má byť.
Ukázalo sa, že Charlie si všimol značku, ktorá mala znázorniť vedľa seba človeka a vtákovitého dinosaura Oviraptora, no namiesto neho tam bol vyobrazený rohatý Protoceratops. Napriek tomu, že chodbami prechádzajú milióny ľudí každý rok, chlapec bol jediný, kto si to všimol. „Keď mi to povedal, povedala som si ‚fajn, si dobrý, ale toto je Prírodopisné múzeum‘. Nedal sa však a vravel mi, aby som mu požičala mobil a ukáže mi to. Mal pravdu, bol to úplne iný dinosaurus,“ hovorila Charlieho matka.
Charlie má Aspergerov syndróm, čo je porucha autistického spektra. Znamená to, že ak sa mu nejaký objekt zapáči, zistí si o ňom všetko, čo môže a zatiaľ čo ostatné deti v múzeu sa zaoberali výstavami, Charlie sa radšej viac venoval čítaniu o nich.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku