Okrem toho, že riadi celú našu existenciu, niekedy sa zdá, že dokáže doslova zázraky. Napríklad, v niektorých prípadoch, keď človek o časť mozgu príde, orgán sa s tým vyrovná skutočne zaujímavým spôsobom. Podobne to bolo aj v prípade chlapca, ktorý prišiel o šestinu mozgu.
Sú zaznamenané mnohé bizarné prípady. Naapríklad ten, keď jeden muž žil len s 10 percentami mozgu a na nič sa nesťažoval. Podobne na tom bola aj 24 ročná žena, ktorá dovtedy ani len netušila, že jej časť mozgu úplne chýba. Tento príklad je dôkazom toho, ako sa mozog vyrovná so stratou v prípade, ak prídeme o časť zrakového centra.
Istý chlapec známy len pod iniciálmi „U.D.“ mal len sedem rokov a trpel závažnými epileptickými záchvatmi. V snahe zmierniť ich mu lekári odstránili tretinu pravej hemisféry mozgu. Odstránili práve tú časť, ktorá je zodpovedná za kontrolu videnia a tvorby slov. Ide o veľmi ojedinelý spôsob liečby epilepsie, v prípade tohto chlapca bol však účinný.
Aj keď lekári pomohli chlapcovi zbaviť sa príznakov epilepsie, robili si starosti o jeho zrak. Ukázalo sa však, že mozog sa so zásahom vyrovnal po svojom. Na ľavé oko síce U.D. oslepol, ľavá hemisféra však v plnej miere prebrala funkciu tej pravej, ktorá bola odstránená. Pravá hemisféra je zvyčajne zodpovedná napríklad za rozpoznávanie predmetov či tvárí, chlapec však o túto schopnosť neprišiel.
Jediným problémom je, že chlapcov mozog nedokáže spracovať informácie prichádzajúce z ľavej strany zrakového poľa. To, čo je na ľavej strane teda vidí len v prípade, ak otočí daným smerom hlavu. Neskoršími kontrolami mozgovej aktivity odborníci zistili, že mozog chlapca sa jednoducho novej situácii prispôsobil. Okrem chýbajúcej časti zorného poľa chlapec nepociťoval žiadne iné ťažkosti, a to ani s istým časovým odstupom.
Napriek chýbajúcej často mozgu má teda U.D. stále nadpriemerný intelekt, dokáže sa vyjadrovať, riešiť úlohy, plynule čítať a robiť čokoľvek, čo dokážu deti v jeho veku. Dokonca sa zdá, že si chýbajúcu časť zorného poľa chlapec v podstate ani neuvedomuje. Tento prípad je dôkazom toho, aký úžasný je ľudský mozog.
Najmä u detí sa dokáže mimoriadne efektívne prispôsobiť novej situácii, napríklad pri ochoreniach či poraneniach. Okrem toho, vedci aj vďaka tomuto prípadu vidia, do akej miery môžu do rôznych centier v mozgu zasahovať bez toho, aby došlo k strate schopností.
Ešte stále síce nie je jasné, ako je možné, že jedna časť mozgu preberie funkciu tej druhej bez toho, aby došlo k strate kognitívnych schopností, zdá sa však, že ľudský mozog je schopný menších zázrakov.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku