Foto: USCDC [Public domain], via Wikimedia Commons

Naegleria fowleri je nebezpečný jednobunkový prvok, ktorý sa nachádza aj na Slovensku.

Ak sa idete okúpať do teplých či termálnych prameňov asi nepredpokladáte, aké potenciálne riziká to môže mať. Rovnako na tom bol aj inak zdravý mladý chlapec, ktorý využil osvieženie v termálnom prameni v Južnej Kalifornii. Počiatočné bolesti hlavy, neskôr vracanie, horúčky a zmenený duševný stav ho dohnali až do nemocnice, kde mu napokon zistili desivú diagnózu. Informuje o tom portál IFL Science.

Článok pokračuje pod videom ↓

Lekári chlapca prijali na jednotke intenzívnej starostlivosti a okamžite ho začali liečiť na zápal mozgu. Keď sa príznaky zhoršovali, začal strácať vedomie a zlyhávalo mu dýchanie, museli ho intubovať. Následné CT vyšetrenie ukázalo opuch mozgu. Po vykonaní testu tekutiny z miechy zistili smutnú diagnózu: Chlapcov mozog napadla améba Naegleria fowleri. 

Naegleria fowleri

Ilustračné foto: Volker Brinkmann [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons
  •  je prvok z kmeňa Heterolobosea
  • obýva sladké a teplé vody do 45 stupňov, dá sa nájsť v termálnych prameňoch či pri výpustiach z elektrární
  • do tela preniká zvyčajne nosom a dostáva sa do mozgu, tam spôsobuje jeho rozklad a zápal
  • najväčšia epidémia sa odohrala v Ústí nad Labem, kde zomrelo 16 ľudí po nakazení v plaveckom bazéne
  • na liečbu existuje liek, dôležitá je ale včasná diagnóza

Po troch dňoch od zistenia diagnózy, chlapec zomrel. Následným zisťovaním sa ukázalo, že 12 dní predtým navštívil prírodný horúci prameň v Južnej Kalifornii. Tam sa nakazil Naegleria fowleri a to tak, že sa mu dostalo trochu vody do nosa a táto améba si takto našla cestu až do mozgu. Tam začala „požierať“ mozog a rozkladať tkanivo. Až 97% prípadov vedie k smrti.

Našťastie týchto prípadov sa neodohrá veľa, v USA je to asi 8 prípadov ročne. Obeťami sú výhradne ľudia, ktorí navštevujú teplé rekreačné vody a tam sa touto amébou nakazia.

Foto: Photo Credit:Content Providers(s): CDC/ Dr. Govinda S. Visvesvara [Public domain], via Wikimedia Commons
Proti tejto nákaze existuje ale liek. Volá sa Miltefosín (Impavido) a je to antiparazitikum určené na liečbu leishmaniózy, čo je parazitické ochorenie prenášané infikovanou pieskovou muškou. Dobre však reaguje aj proti Naegleria fowleri. Dôležité je ale začať s podávaním lieku čo najskôr, kým mozog nie je veľmi zasiahnutý a takisto je dobré navodiť terapeutickú hypotermiu. Takýmto spôsobom sa podarilo zachrániť už niekoľko pacientov.

Aj chlapcovi z Kalifornie začali podávať Miltefosín, aj keď nie je jasné, či bola aplikovaná aj terapeutická hypotermia. Úmrtie chlapca je deviaty prípad v Kalifornii od roku 1971.

Aj keď je nakazenie Naegleria fowleri zriedkavé a ľudia by nemali kvôli nemu prepadať zbytočnej panike, je potrebné zvažovať riziká. Ak navštevujete horúce prírodné pramene, určite choďte iba do takých, kde sa vykonáva pravidelná kontrola aj na parazity a jednobunkovce akým je aj Naegleria fowleri.

Uložiť článok

Najnovšie články