Foto: TASR/AP

Čas majú do 20. januára.

Spojené štáty americké sa chystajú ohlásiť novú vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote 1,25 miliardy dolárov. Administratíva prezidenta Joea Bidena sa tak snaží dostať do Kyjeva čo najviac pomoci pred odchodom z úradu 20. januára.

Článok pokračuje pod videom ↓

Americkí predstavitelia, ktorí hovorili pod podmienkou anonymity, uviedli, že Biely dom novú podporu Kyjevu oznámi v pondelok. Balík pomoci má zahŕňať muníciu pre raketové systémy zem-vzduch, systém protivzdušnej obrany HAWK, rakety Stinger a delostreleckú muníciu kalibru 155 a105 milimetrov.

Predstavitelia terajšej americkej vlády dúfajú, že prílev pomoci pomôže posilniť pozíciu Ukrajiny, ak by sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodol, že je čas na rokovania.

Rusko varuje pred testovaním jadrových zbraní

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v piatok varoval nastupujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa pred skúškami jadrových zbraní. Podľa neho je Moskva pripravená a zvažuje v takom prípade celý rad možných krokov, TASR píše na základe správy agentúry Reuters.

Riabkov dohliada na kontrolu zbrojenia a podľa ruského denníka Kommersant tvrdí, že Donald Trump zaujal počas svojho prvého funkčného obdobia radikálny postoj k Zmluve o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). „Medzinárodná situácia je v súčasnosti nesmierne zložitá (a) americká politika je dnes voči nám vo svojich rôznych aspektoch mimoriadne nepriateľská,“ uviedol Riabkov.

„Takže fakultatívnosť našich krokov v záujme zaistenia bezpečnosti a komplex možných opatrení a krokov na jej realizáciu… nepozná žiadne výnimky,“ dodal.

Počas svojho prvého prezidentského obdobia Trump so svojím kabinetom uvažoval o prípadnom uskutočnení prvého amerického jadrového testu od roku 1992. V roku 2020 o tom informoval denník The Washington Post.

Samostatné Rusko ešte neuskutočnilo žiadnu jadrovú skúšku a Sovietsky zväz naposledy testoval jadrové zbrane v roku 1990. Reuters pripomína, že ruský prezident Vladimir Putin pripustil skúšku jadrových zbraní len v prípade, ak by ju vykonali aj Spojené štáty.

Uložiť článok

Najnovšie články