Foto: Pickpik

Krajina dlhodobo bojuje s nedostatkom zrážok.

Saudská Arábia má veľký problém s vodou. Kým ropy je všade dostatok, vodu musia získavať z hlbinných vrtov a hlavne odsoľovaním morskej vody. To je drahý a energeticky náročný proces, a tak krajina prichádza s nápadom umelo vyvolávať dážď.

Článok pokračuje pod videom ↓

Treba poznamenať, že tento koncept nie je nový. Úspešne bol otestovaný už vo vojne vo Vietname, keď americké jednotky v rámci misie Make mud, not war (Rob bahno, nie vojnu) rozprašovali do atmosféry jodid strieborný, čím vyvolali dažde a predĺžili monzúnové obdobie o približne 30 až 45 dní.

Foto: Needpix

Už to testujú

Teraz z podobným nápadom prichádza aj Saudská Arábia. Ako informuje portál vtm.zive.cz, ktorý čerpal informácie z portálu Xiaomist, tak saudskoarabské ministerstvo životného prostredia, vody a poľnohospodárstva chce vyskúšať rozstrekovanie chemických zlúčenín ako je zmrazený oxid uhličitý (suchý ľad), jodid strieborný či chlorid sodný. Portál Arabianbusiness sa zmieňuje o chloride draselnom či horčíku.

Tieto látky sú hygroskopické, teda priťahujú k sebe molekuly vody. Ich rozstrekovanie vo výške spôsobuje kondenzáciu vodnej pary, ktorá môže vyústiť až k dažďu.

Saudská Arábia robí výskumy v tomto smere už od 70. rokov 20. storočia. Pri nich spolupracuje so svetovou meteorologickou organizáciou a prvé experimenty, ktoré pokračujú až dodnes, uskutočňovala krajina v provincii Asir.

Foto: Needpix

Málo vlahy

V krajine je totiž ročný úhrn zrážok menej ako 100 milimetrov, čo je málo. Na Slovensku je to v závislosti na lokalite, aj sedemnásobne viac. Saudská Arábia tak získava hlavne vodu odsoľovaním a to až na úrovni 2,7 miliardy kubických metrov ročne a ťažbou podzemnej vody, ktorá pokrýva 80 až 85 % celej spotreby vody krajiny.

Saudská Arábia dúfa, že ak bude projekt úspešný, podarí sa im navýšiť množstvo zrážok vody o takmer 20 %.

Uložiť článok

Najnovšie články