Foto: Archív TASR (Brent Stirton, Getty Images for National Geographic Magazine, World Press Photo via AP)

Pytliaci sú jedným z mnohých pálčivých problémov dnešnej doby.

Zdá sa, že keď jeden skončí za mrežami, objavia sa ďalší traja. Kenská vláda sa preto rozhodla, že proti pytliakom tvrdo zakročí. V budúcnosti im nebude hroziť len pobyt za mrežami či vysoké pokuty, ale trest smrti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Boj proti bezohľadnosti

S návrhom zákona, ktorý by umožnil odsúdiť pytliaka na trest smrti, prišla vláda v Keni ešte minulý rok. Bojuje však o to, aby neostalo len pri sľuboch, a aby zákon vstúpil čím skôr do platnosti. Podľa denníka News 360 úrady takýmto spôsobom bojujú proti tým, ktorí neberú ohľad na to, že mnohé zvieratá sa práve vďaka bezohľadnej činnosti človeka ocitli na pokraji vyhynutia.

Foto: unsplash

Doživotie a pokuta

Zákon, ktorý je platný momentálne, zakazuje lov a zabíjanie ohrozených zvierat, ako však dobre vieme, človek si vždy nájde spôsob, ako zákony obísť. Úrady sa už v roku 2013 pokúšali pretlačiť zákon, na základe ktorého by boli pytliaci odsúdení na doživotie, alebo by museli zaplatiť pokutu vo výške 200 000 dolárov. Zdá sa však, že tento zákon na ich odradenie nestačil.

OSN proti trestu smrti

Trest smrti pre pytliakov je jednoznačne kontroverzný a získal si mnoho priaznivcov ale aj odporcov. Návrh zákona pritiahol dokonca aj pozornosť OSN, ktorá už nejaký ten čas bojuje o to, aby boli tresty smrti celkom zrušené, a to vo všetkých krajinách a za akékoľvek skutky. Keňa však robí, čo môže, aby ochránila zvieratá, ktorých populácia je neraz ohrozená práve kvôli pytliakom. Na území krajiny žijú zebry, žirafy, gepardy, ale aj nosorožce a slony, ktoré sú obľúbeným terčom pytliakom najmä kvôli ich klom.

Foto: unsplash

Pytliactvo na ústupe

Keňa sa bráni tým, že práve vďaka prísnym opatreniam sa podarilo znížiť počet zabitých zvierat rukami pytliakov. Oproti roku 2013 poklesol počet zabitých nosorožcov v Keni o 85 percent a počet slonov o 78 percent. To však ani zďaleka neznamená, že by sa zvieratá ocitli mimo ohrozenia. Nosorožcov ostronosých ostalo už len 1 000 a slonov tu žije približne 34 000. Organizácia Save the Rhino tvrdí že v rokoch 2016 a 2017 zomrelo rukami pytliakov najmenej 23 nosorožcov a 156 slonov.

Čierny trh v Číne

Organizácia African Wildlife Foundation vo svojej správe hovorí, že kly zvierat sa vyvážajú najmä do Číny, kde sa na čiernom trhu predávajú až za 1 000 dolárov za menej ako pol kilogramu. Aj keď sa môže zdať, že trest smrti je skutočne prehnaný, pytliactvo pozmenilo už aj smerovanie evolúcie. Napríklad, čoraz viac slonov afrických sa rodí bez klov, o ktoré by ich mohli pytliaci obrať.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články