Čoraz viac štúdií prináša výsledky, ktoré dokazujú, aký nesmierne priaznivý vplyv má na myseľ a telo človeka pobyt v prírode. Či už sa vyberiete do hôr, k jazeru alebo len tak na prechádzku do lesa, či do parku. V niektorých kultúrach sa dokonca hovorí aj o blahodarnom „lesnom kúpeli“, ktorý nás má zbaviť negatívnych myšlienok.
Nie je ničím nezvyčajným tráviť celý deň v práci pred počítačom, prísť domov a opäť si sadnúť k počítaču alebo k televízoru. Na monitory pozeráme viac než na svet okolo seba. Štúdie však dokazujú, že to pre naše zdravie vôbec nie je prospešné a mali by sme tráviť omnoho viac času vonku v prírode. Netvrdíme, že by ste sa mali zbaliť, presťahovať sa do hôr a žiť mimo civilizácie. Ak sa však chceme tešiť dobrému zdraviu, mali by sme tráviť čas nie len medzi betónovými stenami, ale vo svojom prirodzenom prostredí. Ako nám to môže pomôcť?
Lepšia krátkodobá pamäť
Výsledky štúdií dokazujú, že prechádzka v prírode je omnoho prospešnejšia ako prechádzka po meste. Napríklad, oveľa efektívnejšie podporuje krátkodobú pamäť. V rámci jednej zo štúdií absolvovali študenti pamäťový test a následne boli rozdelení na dve skupiny. Jedna zo skupín sa vydala na prechádzku do arboréta, kým druhá šla do mesta. Následne opäť absolvovali pamäťové testy. Ukázalo sa, že študenti, ktorí išli do prírody, podali o 20 percent lepší výkon, ako pri prvom teste. Výkon u druhej skupiny sa nijak výrazne nezlepšil.
Zbavte sa stresu
Už len samotný pobyt v prírode na nás pôsobí uvoľňujúco. Dôkazom je štúdia, v rámci ktorej poslali výskumníci študentov na dve noci na stanovačku do prírody. Po návrate mali v tele podstatne nižšiu hladinu kortizolu, teda stresového hormónu ako tí, ktorí ostali v meste. Stačí dokonca, ak máte v práci výhľad na zeleň. Už aj pohľad na prírodu uvoľňuje napätie a zvyšuje pracovnú spokojnosť.
Redukuje zápal
Zápal v tele sa spája s mnohými nepríjemnosťami, ako napríklad s poruchami imunity, depresiami, či zvýšeným rizikom vzniku rakoviny. Ak nechcete tráviť čas u lekárov, vybehnite radšej niekam von. Aj tieto tvrdenia sú výskumne podložené. Napríklad, výskumníci poslali skupinku seniorov na týždeň na výlet do prírody. Po návrate na tom boli zdravotne omnoho lepšie a zápal v tele sa výrazne zredukoval.
Únava
Zrejme aj vy poznáte ten pocit, keď váš mozog akosi odmieta spolupracovať a na nič sa nedokážete sústrediť. Liekom je v tomto prípade opäť pobyt mimo mesta. Už len pohľad na obrázky prírody nám môže poskytnúť úľavu, výlet vám teda iste pomôže proti vyčerpaniu viac, ako napríklad káva.
Bojujte proti úzkostiam a depresii
Psychické ochorenia, ako napríklad depresia alebo úzkosť sa prechádzkami vyliečiť nedajú a je potrebná odborná starostlivosť. Príroda však môže aj v tomto prípade výrazne pomôcť. Štúdie dokazujú, že pobyt vonku a prechádzky v prírode sú skvelým doplnkom k liečbe, ktorú stanovil lekár. Najprospešnejší je však údajne pohyb v blízkosti vody.
Chráňte si zrak
Platí najmä pre deti. Hry v prírode im môžu uchrániť zrak, zabrániť jeho zhoršovaniu a vzniku krátkozrakosti. Taiwanské školy sa rozhodli urobiť výskum aj v tejto oblasti a zistili, že výskyt krátkozrakosti v škole, kde deti trávili vonku len málo času, narástol na takmer 18 percent, kým v škole, kde deti trávili vonku podstatne viac času bolo krátkozrakých len takmer 9 percent detí.
Pozor na krvný tlak
Tento fakt ide ruka v ruke s tým, ktorý sme spomínali vyššie. Príroda nie len že znižuje množstvo vyplaveného stresového hormónu do tela, ale pomáha udržať v norme aj krvný tlak.
Sústreďte sa
V ďalšej štúdii sa študenti rozdelili na tri skupinky, jedna išla na prechádzku do lesa, druhá do mesta a tretia ostala len tak oddychovať. Keď sa vrátili, podrobili sa testu zameranému na schopnosť sústrediť sa a hádajte, ktorá skupina obstála najlepšie. Príroda môže dokonca pomôcť aj deťom s ADHD, stačí 20 minút v parku.
Kreativita
Poznáte ten pocit, keď potrebujete prísť so skvelým nápadom, vaša kreativita však spí kdesi v kúte vašej mysle a odmieta spolupracovať. Predstavte si však, že na tento problém existuje riešenie, ktoré je zdarma a je dostupné vždy. Terapia prírodou môže vašu kreativitu a schopnosť riešiť problémy zvýšiť v priebehu niekoľkých dní až o 50 percent.
Prevencia vzniku rakoviny
Aj keď výskumy v tejto oblasti sú ešte takpovediac v plienkach, zdá sa, že pobyt v lese pomáha telu produkovať bielkoviny, ktoré proti zákernému ochoreniu bojujú. Je dokonca dokázané, že v oblastiach, ktoré sú lesnatejšie, je mortalita nižšia ako na miestach, kde je stromov menej, a to dokonca až o 12 percent. Tieto zistenia sa netýkajú len rakoviny, ale aj iných ochorení.
Imunitný systém
Prechádzka lesom pomáha nie len v prevencii rakoviny, ale podporuje aj imunitný systém. Aj v tejto oblasti je však potrebných ešte niekoľko rokov výskumu.
businessinsider
Nahlásiť chybu v článku